banner39

AB-ABD ticaret ortaklığı müzakereleri sürüyor

AB, ABD ile yürüttüğü ticaret ortaklığı görüşmelerinde farklı görüşlere karşın müzakerelerin ümit verici gittiği açıklandı

Genel 19.02.2014, 10:27 19.02.2014, 10:27
AB-ABD ticaret ortaklığı müzakereleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Ticaret Komiseri Karen de Gucht, ABD ile yürütülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği’nin (TTIP) her iki tarafa da fayda sağlayacağını ve farklı görüşlere karşın müzakerelerin seyrinden umutlu olduğunu söyledi.

AB Ticaret Komiseri Karen de Gucht Washington’daki Atlantic Council’da yaptığı konuşmada, AB ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında yürütülmekte olan TTIP görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

De Gucht, müzakerelerin piyasa erişimi, düzenlemeler ve finansal hizmetler alanlarında yoğunlaştığını hatırlatarak, taraflar arasında gorüş ayrılıkları olsa da görüşmelerin gidişinden umutlu olduğunu belirtti. Piyasa erişimi konusunda tarafların birbirlerinin devlet ihalelerine daha etkin bir şekilde girebilmelerinin yolunu açmayı hedeflediklerinin altını çizen De Gucht, düzenlemeler ve finansal hizmetler alanlarında ise karşılıklı olarak kuralları basitleştirmeyi ve birbirine yaklaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

AB ile ABD arasındaki mal ve hizmet akışının dünya ticaretinin yüzde 40’ından fazlasına eşit olduğunu ve yeni iş birliği ortamında bu hacmi artırmayı hedeflediklerinin altını çizen De Gucht, ancak ticareti geliştirme uğruna çevre, sağlık ve çalışma şartları gibi alanlarda taviz vermeyi düşünmediklerini belirtti.

AB’ye aday ülkelerin müzakere sürecine dahil edilip edilmeyeceği yolundaki bir soruya ise De Gucht, görüşmelerin ABD ile AB üyeleri arasında yer aldığını hatırlatarak, aday ülkelerin görüşmelere taraf olmasının mümkün olmadığını söyledi. Ancak aday ülkelere süreçle ilgili olarak düzenli bilgi verdiklerini kaydeden AB Ticaret Komiseri Karen de Gucht, bu amaçla önümüzdeki hafta Türkiye’ye gideceğini ve İstanbul’da Türk yetkililerle bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?