banner39

AB liderleri büyümeyi tartışacak

Brüksel'de Euro krizi üzerine gayrı resmi zirveye hazırlanan Avrupalı liderler arasında tasarruf önlemleri mi yoksa büyüme politikaları mı izlenmesi konusunda fikir ayrılıkları derinleşiyor.

Genel 23.05.2012, 11:03 23.05.2012, 15:54
AB liderleri büyümeyi tartışacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği liderleri, üç yıldır çıkış yolu aradıkları ekonomik krizi konuşmak üzere bugün Brüksel’de gayri resmi bir zirvede toplanıyor.

Birlik üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, başta euro kullanan 17 ülke olmak üzere, Avrupa coğrafyasında bütçe disiplinini korurken büyümeyi nasıl sağlayacakları sorusuna cevap arayacak. Bu noktada, Fransa’nın yeni seçilmiş Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın Brüksel’de paylaşacağı önerileri toplantının ana gündemini teşkil edecek.

Avrupalı ortaklarıyla ilk kez bir araya gelecek olan Sosyalist Hollande, Avrupa Birliği’ne üye iki ülke hariç 25’inin geçtiğimiz mart ayında imza koyduğu Euro Bölgesi’nde bütçe disiplinini güçlendirmeyi öngören anlaşmanın tekrar müzakere edilmesini istiyor. 

Krizin odağındaki Yunanistan'da radikal sol politikacılar, Fransa'nın da desteğiyle kamu harcamalarında kesinti politikasını terkedip büyümeye yoğunlaşmak isterken Almanya, kesin bir dille tasarruf önlemlerini savunuyor.

Yunanistan'da radikal sol koalisyon Syriza'nın lideri Alexis Tsipras, dün ortak para birimi Euro'yu terketmek gibi bir isteği olmadığını vurgulayarak bu yöndeki kaygıları bir nebze olsun yatıştırdı.

Bugünkü gayri resmi zirvede, ayrıca ortak euro bondlar meselesi, istihdam sorunu ve Avrupa Merkez Bankası’nın işleyişine ilişkin konular da liderlerin ajandasında olacak.

Euro Bölgesi krizinin küresel ekonomi açısından en büyük tehdit oluşturduğunu belirten OECD de, büyümeye yönelik önerileri destekleme işaretleri veriyor.

Guardian yazarlarından Seamus Milne, bugünkü makalesinde Euro Bölgesi'nde ya kal ya terket şeklindeki başarısız olmuş modelden vazgeçilmesi gerektiğini savunuyor.

Avrupalı seçkinlerin Yunanlıları ve İrlandalıları tasarruf önlemlerini ses çıkarmadan kabullenmeye zorladıklarını vurgulayan yazara göre "Avrupa ekonomisini bozguna uğratan bu durumun asıl sorumlusu, onlar." 

"Latin bloğu"

Öte yandan Euro Bölgesi içinde "Latin blok" diye anılan Fransa, İtalya ve İspanya liderlerinin, Almanya'ya isyan bayrağını çekmeye hazırlandıkları ve diğer dünya liderlerinin de desteğini aldıkları yorumu yapılıyor.

Daily Telegraph gazetesinin dün yer verdiği bir habere göre "Latin Bloku", kritik zirvede Avrupa'nın ekonomi stratejisinde radikal bir değişiklik yapılması için bastıracak.

Gazeteye göre diplomatik bir dil kullanılsa da, blok Almanya'nın Avrupa Birliği üzerindeki gücünü kırmayı umuyor.

Fransa destek peşinde

François Hollande, bu akşamki yemekten önce euro tahvilleri önerilerine destek almak için İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşecek.

Hollande'ın önerisine göre ülkeler, AB ülkelerinin güvencesi altında borç alabilecekler. Bu da İspanya ve İtalya’da yaşandığı gibi yüksek borçlanma maliyetlerini düşürecek ve piyasaların bu durumdaki ülkelere borç vermesini sağlayacak.

Bu öneri Avrupa Komisyonu da dahil birçok ülke tarafından destekleniyor.

Fransa, bu borcu ekonomiyi canlandırmak için yapılacak harcamalarda kullanmak istiyor.

Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hollanda ve Avusturya ile birlikte bu öneriye karşı çıkıyor.Hollanda Maliye Bakanı Jan Kees de Jager, euro tahvillerinin krize bir çözüm olmadığını, kemer sıkma programına ve reformlarına odaklanılması gerektiğini savunuyor.

De Jager, “Böyle bir öneri, zor durumdaki ülkelerin reforma gitmemesi ve harcamaları kesmemesi yönünde, ters teşvik olabilir” diyor.

Brüksel toplantısında AB liderlerinin, kullanılmamış EU fonlarını kullanmak, Avrupa Yatırım Bankası'nın küçük işletmelere destek vermesini sağlamak ve bürokrasiyi azaltmak gibi, büyümeyi sağlayacak diğer önlemleri de tartışmaları bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?