banner39

AB liderlerinden Merkel molası

AB'de krize ilişkin radikal adımlar için Merkel'in tekrar seçilmesi beklenecek.

Genel 14.12.2012, 11:34 14.12.2012, 11:34
AB liderlerinden Merkel molası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği liderler zirvesinin ilk gününden somut adım çıkmadı. Liderler, ekonomik ve mali entegrasyonu artırma adımlarına gelecek yıl Almanya'da gerçekleştirilecek seçimlere kadar ara verdi.

Uzmanlar da "Almanya Başbakanı Merkel tekrar seçilene kadar Avrupa Birliği'nin radikal kararlar atmasını beklemeyin" yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği liderleri, maliye bakanlarının bankacılık birliği ve Yunanistan'a kredinin onaylanması gibi önemli kararlarının ardından toplandı.

Beklentilerin düşük olduğu yılın son zirvesinin ilk gününden "liderleri kendi ülkelerinde sıkıntıya sokacak" kararlar çıkmadı.

Gündemin "ekonomik ve mali entegrasyon" olduğu ilk günde liderler bir taahhüt altına girmekten kaçındı.

Avrupa Birliği liderleri, Avrupa Konseyi ve komisyonu başkanlarının hazırladığı son raporun yenilenerek Haziran 2013 zirvesinde sunulmasını istedi. Bu karar "liderler zaman kazanmak istedi" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Almanya'daki seçim beklenecek

Fransa'daki seçimlerin ardından bu kez de Almanya'daki seçimlere odaklanan Avrupa Birliği'nin Merkel tekrar seçilene kadar bankacılık birliği ve parasal birlik konularında radikal adımlar atması beklenmiyor.

Zirvenin ilk gününün ardından ise liderler piyasaları rahatlatacak açıklamalarda bulunmaya çalıştı.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy, "Avro Bölgesi'ndeki krizde en kötüyü geride bırakmış olsak da daha yapılacak çok iş var'' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise istihdam ve büyüme adına üye ülkelerin mali disiplinden sapmalarına göz yumulamayacağını vurguladı.

Toplantının ikinci gününde, Suriye ve genişleme gibi dış politika konularının masada olması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?