banner15

AB mülteciler için yetki istiyor

Avrupa Birliği, Libya açıklarında göçmen ve silah kaçakçılığı ile mücadele yetkisinin artırılması için BMGK'ye başvurdu

AB mülteciler için yetki istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Libya açıklarında silah ve göçmen kaçakçılığı ile mücadele için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) daha fazla yetki istedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, konuya ilişkin BMGK'de yaptığı konuşmada, Konsey'in izniyle gerçekleştirilen "Sophia" operasyonu ile binlerce kişinin hayatının kurtarıldığını, çok sayıda kaçakçının yargı önüne getirildiğini söyledi.

Mogherini, daha da etkili olabilmek için BMGK'den Libya'ya uygulanan BM silah ambargosunu "Sophia" operasyonu tarafından Libya kıyılarındaki açık denizlerde uygulama ve denetleme yetkisi istediklerini belirterek, "Konsey'in, Akdeniz'i daha güvenli bir deniz haine getirmemize yardım edeceğini umuyorum." dedi.

Diplomatik kaynaklar, İngiltere tarafından bu konuda hazırlanan karar tasarısının üyelere dağıtıldığını kaydettiler. Tasarının ne zaman Konsey'e sunulacağı ve içeriğine ilişkinse henüz açıklama yapılmadı.

BM Güvenlik Konseyi, 2011 yılında Libya'ya silah ambargosu uygulama kararı almıştı. Konsey, geçen yıl AB'ye Libya açıklarında göçmen kaçakçıları ile mücadele etme yetkisi vermişti.

İSRAİL YÖNETİMİNİN HEDEFİ SORGULANIR

Konsey'deki konuşmasında İsrail-Filistin sorununa da değinen Mogherini, sorunun çözümü için yeni bir savaş çıkmasının beklenmemesi gerektiğini söyleyerek, "Anlamlı bir müzakere sürecine dönülmezse bu savaş yine çıkar." diye konuştu.

"Güvenli bir İsrail devleti ile sürdürülebilir bir Filistin devletinin barış içinde yan yana yaşama ihtimali azalıyor" diyen Mogherini, İsrail'in yerleşim politikasının da çözüm olasılığını sistematik olarak aşındırdığını belirtti.

Bu politikaların iki devletli çözüm amacına muhalif olduğunu vurgulayan Mogherini, "Bu yerleşimler, haklı olarak İsrail hükümetinin gerçek nihai hedefinin sorgulanmasına da yol açıyor" ifadelsini kullandı.

Mevcut durumun sürdürülemeyeceğini söyleyen Mogherini, durumun iyileşmemesi halinde kötüye gideceğini, böyle bir durumla kimsenin başa çıkamayacağı uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 21:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48