AB yerel seçimleri izlemek istiyor

Avrupa Parlamentosu'ndan bazı vekiller Türkiye'de 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri izlemek için talepte bulundu. Türkiye ise "buyrun gelsinler" diye cevap verdi

AB yerel seçimleri izlemek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'nun 18 üyesi, Avrupa Birliği'nden Türkiye'de 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere gözlemci heyeti göndermesini istedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle'ye ortak mektup gönderen farklı siyasi gruplardan 18 parlamenter, Türkiye'deki son gelişmelerin hukukun üstünlüğü, erkler ayrılığı ve temel insan haklarına saygı gibi konularda yapısal sorunları gün yüzüne çıkardığını ve seçimlere gözlemci gönderilmesinin zorunluluk arz ettiğini savundu.

Hollandalı Liberal AP Üyesi Marietje Schaake'nin başını çektiği parlamenterler, özgür ve adil olması koşuluyla 30 Mart seçimlerinin Türkiye'deki olumsuz döngünün kırılmasına katkı sağlayabileceğini belirtti.

Batman mitinginin ardından uçakta gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 30 mart seçimleri için Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye gözlemci gelmesine herhangi bir mani bulunmadığını söylediği bildirildi.

NTVMSNBC'nin haberine göre, Erdoğan, "İstiyorlarsa gelebilirler. Hiçbir mani yok" diye konuştu. Seçim sonuçlarının değiştirilmesi için provokasyon olma ihtimalini de değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Ben bunları abartılı buluyorum, Bu tür şeylere ihtimal vermiyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 12:13
banner53
YORUM EKLE

banner39