banner39

ABD, Çin ve Rusya'ya nükleer bomba atacakmış!

Çin ve SSCB'nin herhangi bir sıradan saldırısı durumunda bile ABD'nin bu iki ülkeye nükleer bomba atacağı 40 yıl sonra ortaya çıktı

Genel 13.12.2012, 14:04 13.12.2012, 16:22
ABD, Çin ve Rusya'ya nükleer bomba atacakmış!

Tufan Aktaş- Dünya Bülteni 

Ulusal Güvenlik Arşivi'nden çıkarılan yeni bir belge, Çin ve Sovyetler Birliği'nin herhangi bir sıradan saldırısı durumunda bile ABD'nin bu iki ülkeye nükleer bomba atacağını ortaya çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Arşivi, 1968 yılına ait gizli bir belgeyi yayınladı. Söz konusu belgede, Sovyetler Birliği ve Çin'in yıllarca doğrudan nükleer hedef konumunda olduğunu ortaya çıkardı. Eğer Çin veya Sovyet, ABD'ye sıradan bir saldırı teşebbüsünde bulunsaydı dahi nükleer bir karşılık bulacaktı.

1968 yılı Ekim ayındaki bir toplantı öncesine kadar ABD Başkanı öldürülse yahut ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edecek herhangi bir unsur ortaya çıksa ABD tereddüt etmeden Sovyetler'e ve Çin'e nükleer bomba fırlatacaktı.

ABD, Soyvetler Birliği'nden veya Çin'den herhangi bir tehlikeli hissetmesi durumunda bu iki ülkeye tam donanımlı nükleer saldırı yapacaktı. 

Ulusal Güvenlik Arşivi tarafından dün yayınlanmasına izin verilen bir belge 1968 yılının Ekim ayında ABD Başkanı Lyndon Johnson'un söz konusu politikayı alınan ortak bir kararla değiştirdiğini yazıyor.  

14 Ekim 1968 yılında ABD Başkanı Johnson ve yüksek düzey güvenlik uzmanları tarafından gerçekleştirilen toplantıda doğrudan bir nükleer tehdit ve saldırı olmazsa ABD'nin nükleer saldırı gerçekleştirmekten kaçınacağı belirtiliyor. Bununla birlikte, ilk nükleer saldırının ABD tarafından olmaması kararlaştırılmış oluyor.

Bir önceki kararda ise eğer Çin veya Sovyetler Birliği, ABD'ye sıradan bir saldırıda bulunsa yahut devlet başkanını kaçırmayı veya öldürmeyi deneseydi doğrudan tam donanımlı bir nükleer saldırı altında kalacaktı. 

Söz konusu saldırılarda kullanılacak bombaların testlerinin ise Nevada test alanlarında gerçekleştirildiği söyleniyor. 

ABD Başkanı Lyndon Johnson'un Ekim 1968 yılındaki kararı değiştirmesinin arkasında yatan sebebin ise Büyük Britanya, ABD ve Sovyetler Birliği arasında imzalanan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması olduğu düşünülüyor.

Temmuz 1968'de imzalanan antlaşma bu üç ülkenin bulundurdukları nükleer güçleri başka devletlere göndermemesini ve başka devletlere nükleer program gelişiminde yardım sağlamaması şartı getiriyor. Sovyetlerin doğrudan bir hedef olarak görülmesine son verilmesinin sebebinin bu antlaşmanın yakın zamanda imzalanmış olmasının olabileceği düşünülüyor. 

ABD ve Sovyetler Birliği, Ekim 1974'de imzaladığı bir başka antlaşmayla da nükleer silah cephanelerinin sınırlandırılmalarında mutabakata varmış ve iki taraf da anlaşmada 2.400'den fazla stratejik füzelenin ve 1.300 den fazla savaş başlığının bulundurulmaması kararını almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?