banner39

ABD, El Kaide içi haberleşmeyi yakalamış

ABD ve diğer önde gelen Batı ülkelerinin bazı elçiliklerini geçici olarak kapatma kararlarının arkasında, ele geçirilen El Kaide mail trafiğindeki saldırı planları yer alıyor

Genel 06.08.2013, 10:22 06.08.2013, 12:14
ABD, El Kaide içi haberleşmeyi yakalamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD başta olmak üzere İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki elçiliklerini Ramazan ayının son haftası ve bayramın ilk günlerinde kapatma kararlarının, El Kaide kaynaklı bazı elektronik haberleşmelerin ele geçirilmesi sonucu alındığı öne sürülüyor.

Edinilen bilgilere göre, El Kaide'nin özellikle Yemen'de eylem hazırlığında olduğu yönünde istihbarat elde edildi. İstihbaratın El Kaide lideri Eyman el-Zevahiri ile El Kaide Yemen lideri Nasır el-Vuheyşi arasındaki elektronik görüşmelerden meydana geldiği bildiriliyor.

Öte yandan elde edilen istihbaratlarda somut olarak hangi hedeflere yönelik saldırı planlandığının bilinmediği kaydediliyor.

ABD'nin bölgedeki elçiliklerini kapatma kararının Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından elde edilen istihbarat bilgileri ışığında alındığı ifade edilirken, geçici kapatma faaliyetleri 11 Eylül 2001'den bu yana ABD yönetimi tarafından El Kaide'ye karşı alınan en ciddi önlemler arasında gösteriliyor. Yetkililer kararın yeni bir tehditten ziyade tedbir maksadıyla alındığını belirtirken, daha önce yayımlanan uluslararası seyahat uyarısının da ay sonuna kadar geçerli olacağını bildirdi.

Öte yandan Yemen yönetimi önde gelen 25 El Kaide üyesinin isimlerini yayınlayarak, haklarında bilgi vereceklere ödül vaad etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?