ABD Elçiliği kayyum için de konuştu

ABD Büyükelçiliği belediyelere kayyumla ilgili açıklamasında karar sonrası çatışma endişesi yaşadıklarını belirtti

ABD Elçiliği kayyum için de konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından belediyelere kayyum atanması ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada Güneydoğu’daki çatışma haberlerinden endişe duyulduğu ifade edildi.

"Türkiye'nin Güneydoğusu'nda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

Bugün sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamada tarihin ise 10 Eylül olması dikkat çekti. Büyükelçilik ilerleyen saatlewrde söz konusu hatayı düzeltti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 18:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35