ABD: Gıda fiyatları artacak

Elli yılı aşkın zamandır görülen en şiddetli kuraklığın sonucu olarak ABD'de gıda fiyatlarının gelecek sene yüzde 3 ila 4 artacağı öngörülüyor. Uzmanlar " tarihin en ciddi gıda krizi" uyarısı yapıyor

ABD: Gıda fiyatları artacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde gıda fiyatlarının gelecek yıl yüzde 3 ila 4 artması bekleniyor.

Uzmanlar, bu durumu 50 yılı aşkın zamandır yaşanan en şiddetli kuraklığa bağlıyor.
ABD Tarım Bakanlığı'nın son tahminlerine göre kuru hava şartları hayvan yeminin fiyatını artırdığından süt, yumurta ve et fiyatları paylarına düşen zammı alacak.

Mısır, soya fasulyesi ve diğer tahılların fiyatları da geçen haftalarda yükselmeye başladı.

Fiyatı en çok artan ürünler ise et ve tavuk. Zira, et üreticilerinin pek çoğu yem fiyatlarıyla başetmekte zorlanıyor.

Sebze ve meyve fiyatlarının ise zaten sulamayla üretildiklerinden artması beklenmiyor.

Gıda fiyatları üzerindeki baskının ise yılın ilerleyen günlerinde hissedilmeye başlanacağı düşünülüyor.

ABD'de normalde gıda mallarındaki enflasyon yüzde 2,8 civarında seyrediyor.

FİYATLAR İKİ KATINDAN FAZLASINA ÇIKTI

Dünyanın mısır, soya fasulyesi ve buğday ihracatının yüzde 50’sinden fazlasının yapıldığı ABD’deki kuraklığın kendi sınırlarını aşması ve Çin ve Mısır’a kadar da ulaşması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu Genel Sekreteri José Graziano da Silva, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Gıda fiyatlarında son zamanlarda görülen yükselişten tedirginim. Bu durumun gelirinin yüzde 75’inden fazlasını gıdaya harcayan fakir kesimine etkisi beni korkutuyor” dedi.

TÜRKİYE'DE DURUM

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Haziran ve Temmuz aylarında başta ABD olmak üzere, Asya ve Avrupa'da yaşanan aşırı sıcaklık ve kuraklık dolayısıyla hububat, yem bitkileri ve yağlı tohumlu bitkiler üretiminin, henüz hasat tamamlanmamış olmasına rağmen azalacağının ortaya çıktığını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, üretim düşüklüğünün görüleceğinin dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarınca rapor edildiğini, durumun dünya piyasalarında etkisini göstermeye başladığını, dünyada buğday, mısır ve soya fiyatlarının yükselme trendine girdiğini belirtti.

2009-2010 döneminde 651 milyon ton olan dünya buğday üretiminin 2010-2011 döneminde 694,7 milyon tona yükseldiğini, Temmuz 2012 tahminlerine göre, 2011-2012 döneminde 665 milyon tona gerileyeceğinin tahmin edildiğini bildiren

Bayraktar, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle özellikle hububatta üretim azalması beklendiğini, dünyadaki gelişmelere paralel beklentilerin Türkiye'de de yaşanmasının kaçınılmaz olacağı kaydetti.

ÇİFTÇİYE TAVSİYELER

Ürünün değerli olduğunu, çiftçinin ürününü en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini belirten Bayraktar, ''üreticilerimizin ürünlerini pazara arz etmekte aceleci davranmamaları daha uygun olacak'' ifadesini kullandı.

Tarımda doğa olaylarının etkisinin yadsınamayacağını ama iyi bir ürün planlamasıyla çiftçinin zararının en alt düzeye indirilebileceğini bildiren Bayraktar, böyle yapılması halinde, her yıl bazı ürünlerde görüldüğü gibi çok büyük ürün fazlalığı oluşmayacağını, ürünün tarlada kalmayacağını, yollara dökülmeyeceğini vurguladı.

ASIL ÖNEMLİ SORUN GIDA STOKLARININ ARTMAMASI

Dünyada gıda fiyatlarında ani artışlar görülmesi riskinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağının öngörüldüğüne işaret eden Bayraktar, talebin artmasıyla gıda fiyatlarında değişmeler yaşanacağını, fakat asıl önemli sorunun, gıda stoklarının geçmiş yıllardaki gibi artmamasından kaynaklanacağını bildirdi. Fiyatların yüksek seyredecek olmasına rağmen, geçtiğimiz 20 yılda yıllık ortalama yüzde 2 oranında gerçekleşen tarımsal üretim artışının, önümüzdeki 10 yıl içinde yavaşlaması ve yıllık ortalama yüzde 1,7'ye gerilemesinin beklendiğine dikkati çeken Bayraktar, buna karşılık, 2050 yılına kadar tarımsal üretimin yüzde 60 oranında artmasının gerektiğini ifade etti.

Bütün bunlar dikkate alındığında, her ülkenin gıda üretiminde kendine yeterli olmaya dönük çalışmalar yapmasının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Bayraktar, bunun için de sulu tarıma yönelik yatırımlara hız verilmesi, gübre ve bitki koruma ürünlerinin etkin kullanımı, tarımsal araştırma ve yeniliklere daha fazla yatırım yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 09:56
banner53
YORUM EKLE

banner39