banner39

ABD ile Rusya arasında diplomatik kriz

Rusya, ABD'nin ülkeye girmeleri engellenen Rus bürokratların isimleri olan "Magnitsky listesi"ni yayınlanması halinde bu duruma gecikmeden cevap vereceklerini açıkladı

Genel 13.04.2013, 12:03 13.04.2013, 13:08
ABD ile Rusya arasında diplomatik kriz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin "Magnitsky Listesi"ni yayınlaması durumunda Rusya'nın buna mutlaka cevap vereceğini bildirdi.

ABD'nin, insan hakları ihlallerinde bulundukları gerekçesiyle ülkeye girmeleri engellenen Rus bürokratların isimlerinin bulunduğu "Magnitsky listesi"ni yayınlanması ihtimaliyle ilgili açıklama yapan Lavrov, "Rusya'nın bu listeye vereceği cevap gecikmeyecek. ABD'li meslektaşlarımız bunu iyi biliyorlar" dedi.

Cevabın ne zaman verilebileceği konusunda kesin bir süre belirtmeyen Lavrov, ABD'nin listeyi ne zaman yayınlayacağının belli olmadığını, bununla ilgili önceden tahmin de yapamayacağını söyledi.

Barack Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon'un yakın zamanda Rusya'ya yapacağı ziyareti ve Rusya-ABD işbirliği perspektiflerine ilişkin Beyaz Saray'ın mektubunu ileteceğini hatırlatan Lavrov, Amerikan yönetiminin liste için seçtiği zamanın doğru olmadığını kaydetti.

ABD'NİN MAGNİTSKY YASASI

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky'nin, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.

Bu kapsamda 2012 yılında ABD'de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesi de dahil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor. ABD tarafından olayla ilgili hazırlanan Magnitsky listesinde Rusya'da insan hakları ihlalleriyle suçlanan 18 kişinin ismi bulunuyor. ABD bu kişilere vize kısıtlaması getirmeyi ve mal varlıklarını dondurmayı planlıyor.  

MAGNİTSKY'YE KARŞI DİMA YAKOVLEV YASASI

ABD'nin Magnitsky Yasası'na karşı Rusya, yanıt niteliğindeki "Dima Yakovlev Yasası"nı kabul etti.

Rusya'nın kabul ettiği söz konusu yasa, ABD'de bir aileye evlatlık verildikten sonra babasının ihmalkarlığı sonucu 18 aylıkken hayatını kaybeden Rus Dima Yakovlev'in adıyla anılıyor ve Rus çocuklarının ABD vatandaşlarına evlat verilmesini yasaklıyor.

ABD'de 2008'de meydana gelen olayda, üvey babası tarafından araç içinde bırakılan Yakovlev, saatlerce yakıcı güneş altında kalması sonucu hayatını kaybetmiş, yargılanan üvey baba kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?