ABD nükleer atık deposunda sızıntı

ABD'nin soğuk savaş döneminde Büyük Okyanus'ta yaptığı nükleer denemelerden sonra bıraktığı nükleer atık sızıntı yapmaya başladı. Muhtemel bir afet durumunda Büyük Okyanus'u büyük bir tehlike beklediği belirtiliyor

ABD nükleer atık deposunda sızıntı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yıllarca nükleer denemeleri için kullandığı Büyük Okyanus'taki Marshall Adaları'nda bırakılan nükleer atıkların sızıntı yaptığı belirtiliyor. Büyük Okyanus'un ortasında bir kubbe şeklinde inşaa edilen nükleer atık deposundan tehlike sızmaya başladı.

ABD'nin Sovyet Rusya ile yaşanan soğuk savaş dönemlerinde Büyük Okyanus'a bıraktığı nükleer atıklar şimdi yeniden gündemde. ABD'nin çalışmaları sırasında okyanusa bıraktığı 111 bin metreküplük atığın okyanustaki kirlilik seviyesini yükselttiği ve kürüsel ısınmayı da tetikleyebileceği belirtiliyor.Okyanustaki Marshall Adaları'nda 12 yıl boyunca nükleer denemeler yapıldı. Denemeler bittikten sonra atıkların depolanması için büyük bir depa inşa edildi. İçine nükleer denemeler sırasında ortaya çıkan atıklar dolduruldu. Daha sonra ise üzeri 45 santimetre kalınlığında beton plakalarla kaplatıldı. 18 Kubbe şeklinde yapılan depodan şimdi ise sızıntı yaşandığı belirtiliyor. Sızıntının deniz hayatını ve küresel hava durumunu tehdit ettiği uyarıları yapılıyor.

Guardian'ın haberine göre ABD Enerji Bakanlığı'nın 2013 yılında yaptığı incelemelerden sonra hazırladığı bir raporda, nükleer atık deposunun etrafındaki toprağın kirlendiği belirtilmişti.

Ayrıca Kolombiya Üniversitesi bilim adamlarından Michael Gerrard da 2010 yılında nükleer atık kubbesine yaptığı ziyaret sonrasında, ABD'nin nükleer testlerinden sonra bölgeye yığınla plütonyum bıraktığını açıkladı. Gerrard, ABD ve diğer sanayileşmiş ülkelerin uygulamaları nedeniyle yakın gelecekte tüm sera gazı emisyonlarının yükselecek denizin altında kalacağını savundu.

Şimdi ise yerel halk, bilim adamları ve çevreciler, muhtemel bir afet durumunda deponun kapaklarının açılacağı ve büyük bir çevre faleketine neden olunacağı uyarısında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 11:35
banner53
YORUM EKLE

banner39