banner39

'ABD, predatorleri MOSSAD yüzünden vermedi'

İddiaya göre MİT, MOSSAD'a ilişkin bazı bilgileri İran ile paylaştığı için ABD, Türkiye'nin kendisinden talep ettiği 10 Predatoru Ankara'ya vermekten vazgeçti

Genel 21.10.2013, 11:46 21.10.2013, 11:51
'ABD, predatorleri MOSSAD yüzünden vermedi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in, kendisine çalışan 10 İranlı ajanı Tahran'a bildirdi diye MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı suçladığı, ABD'nin de bu yüzden, predatorları Türkiye 'ye vermediği iddia edildi.

ABD ve İsrail basınında çıkan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan hakkındaki haberlerle ilgili perde arkası iddialara bir yenisi daha eklendi. Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; hükümetin, "Hakan Fidan'a yönelik kara propaganda" olarak nitelendirdiği ajan krizi, 2010'daki Mavi Marmara baskınından yaklaşık bir yıl sonra ortaya çıktı.

İddiaya göre MİT, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine operasyon düzenlemesinin ardından İsrail gizli servisi MOSSAD ile ilişkilerini askıya aldı ve MOSSAD'a ilişkin bazı bilgileri İran ile paylaştı. ABD ve İsrail, bu duruma sert tepki gösterdi. Akabinde de ABD, Türkiye'nin kendisinden talep ettiği 10 Predatoru (insansız silahlı hava araçları) Ankara 'ya vermekten vazgeçti. ABD ve İsrail'deki bazı medya organlarının MİT Müsteşarı Hakan Fidan aleyhindeki haberleri şimdi servis etme nedeninin ise Türkiye'nin, füze savunma sistemi ihalesini Çin'e vermesi olduğu kaydedildi.

Habere göre, Mavi Marmara baskınının etkisiyle yaklaşık iki yıl önce Ortadoğu'daki istihbarat çalışmalarını MOSSAD yerine İran ajanlarıyla yürütmeye başlayan MİT, bu süreçte İran istihbaratı ile birçok bilgi paylaştı.

DEŞİFRE OLDULAR

Aynı haberde yer alan iddiaya göre MOSSAD'a çalışan İran ajanlarının MİT tarafından ihbar edildiğine yönelik iddialar ise tam olarak gerçeği yansıtmıyor. İsrail gizli servisine bilgi veren İranlı ajanlar, başka bir proje kapsamında deşifre oldu. ABD ve İsrail ise bu olaydan başından beri karşı oldukları MİT Müsteşarı Fidan'ı sorumlu tuttu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?