banner39

ABD savaş gemisi Boğazlar'a doğru ilerliyor

ABD, Montrö'ye göre 45 bin tonajı geçtiği için boğazlardan geçişi mümkün olmayan bir savaş gemisini Karadeniz'e gönderdi, geminin yakın bir zamanda boğazlardan geçmesi bekleniyor

Genel 05.03.2014, 10:03 05.03.2014, 10:24
ABD savaş gemisi Boğazlar'a doğru ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna krizi nedeniyle askeri hareketliliğin arttığı Karadeniz’e geçmek üzere Amerikan donanmasına bağlı bir savaş gemisi yönünü boğazlara çevirdi.

Al Jazeera Turk’te yer alan habere göre geminin birkaç gün içinde Çanakkale Boğazı’nda olması bekleniyor.

Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre, Karadeniz’de kıyısı olmayan ülkelerin barış zamanında Türk Boğazlarından geçebilmesi için 15 gün önce bildirimde bulunması gerekiyor. ABD yaklaşık iki hafta önce bu bildirimde bulundu ve Boğazlar’dan geçmek için izin aldı.

ABD Donanması sözcüsü John Kirby 3 Mart’ta yaptığı açıklamada, ABD Donanmasının bölgeye hareket edebileceği gibi haberler olduğunu hatırlatarak, askeri gemilerinin rotalarını değiştirmeyeceklerini ancak önceden planlanmış operasyonların devam edeceğini söyledi.

Montrö Sözleşmesi, Karadeniz’e kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin Karadeniz'de kalış süresine de kısıtlama getiriyor, en fazla 21 gün kalabiliyorlar.

Yine Montrö Sözleşmesine göre, sahildar olmayan ülkelerin Karadeniz’de bulundurabilecekleri askeri gemilerin toplam tonajı 45 bin tonu geçemiyor.

Planlı bir ziyaret için Yunanistan’ın Pire Limanına 4 Mart’ta yanaşan ABD donanmasına bağlı George Bush uçak gemisi, 333 metre ve 100 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip. 5 bine yaklaşan mürettabatı bulunan bu geminin Karadeniz’e çıkması Montrö Sözleşmesine göre mümkün değil.

Ancak George Bush uçak gemisine eşlik eden küçük tonajlı başka askeri gemiler de var.

GÜRCİSTAN SAVAŞI SIRASINDA KRİZ OLMUŞTU

2008 Ağustos ayında Gürcistan ve Rusya arasında yaşanan çatışmalardan sonra, ABD, Türk Boğazları’ndan askeri gemi geçirmek istediğinde Ankara ve Washington arasında kriz yaşanmıştı.

Gürcistan’a askeri gemilerle insani yardım malzemesi götürmek isteyen ABD, Montrö Sözleşmesinde belirtilenden çok daha yüksek tonajlara sahip bir askeri hastane gemisini Boğazlardan geçirmek için zemin yoklamıştı. Ancak Ankara, Montrö Sözleşmesi’nin hiçbir biçimde ihlal edilemeyeceğini net bir biçimde Washington’a iletti.

ABD de insani yardım taşıdığını beyan ettiği, Montrö Sözleşmesi’nde belirtilen artlara uygun iki askeri gemi için bildirimde bulundu ve izin aldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?