banner15

ABD Standard & Poors'un başını yedi

ABD'nin kredi notunu düşüren Standard & Poor's'un Başkanı Deven Sharma görevini bırakıyor

ABD Standard & Poors'un başını yedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un Başkanı Deven Sharma görevini bırakıyor.

S&P'nin ana kuruluşu McGraw-Hill'den yapılan açıklamada, 2007 yılından itibaren S&P'nin başkanlığını yapan Deven Sharma'nın 12 Eylül'de yerini Citibank Operasyon Direktörü Douglas Peterson'a bırakacağı belirtildi.

''S&P'' kıyaslanabilir, ileri görüşlü ve şeffaf değerlendirmeler yapmaya devam edilecek'' denilen açıklamada, Sharma'nın yıl sonuna kadar kuruluşun stratejik portföy gözden geçirme biriminde çalışmayı sürdüreceği ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, 5 Ağustos'ta dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek ''AA ''ya çekmiş, kredi not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.

Sharma, 2002 yılında danışmanlık firması Booz Allen Hamilton'dan McGraw-Hill şirketine geçmiş, daha sonra 2006 yılında S&P'de çalışmaya başlamadan önceki sürede McGraw-Hill'in küresel stratejiden sorumlu başkan yardımcı olarak görev yapmıştı. S&P'de 2006 yılında yatırım hizmetleri ve küresel satışlardan sorumlu başkan yardımcısı olarak çalışan Sharma, 2007 yılında S&P'nin başkanlığı görevine gelmişti.

Financial Times, McGraw-Hill şirketinin yönetim kurulunun dün yaptığı toplantıda Sharma'yı değiştirme kararı aldığını yazdı.

S&P'nin, 5 Ağustos'ta ABD'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu ''AA ''ya indirmesinden sonra küresel borsalarda büyük satışlara yol açmış, ABD Hazinesi ve ABD Başkanı Barack Obama S&P'nin kullandığı yöntemi eleştirmiş, not indirimi kararının doğru olmadığını savunmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı, 2008-2009 yıllarındaki finansal krize yol açan tutsat (mortgage) kredilerine değerinin üzerinde not verip vermediği konusunda S&P hakkında soruşturma başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35