ABD ve Avrupa basınından özetler

ABD ve Avrupa'da yayımlanan gazetelerin bugünkü manşetlerinde ağırlıklı olarak Yunanistan'daki kriz ve Tunus saldırısı var...

ABD ve Avrupa basınından özetler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere basının gündeminde dün olduğu gibi bugün de Tunus’taki saldırı geniş yer tuttu.

Daily Mail, Tunus'ta 38 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren Seyfettin Rezgü'nün İngiliz bağlantıları olduğunu iddia etti. Küresel bir silahlı örgütün Londra'daki hücresi olduğunu yazan gazete haberi manşetten verdi.

The Times gazetesi ise “Başbakan Cameron yeni ‘terörist’lerin önünü kesmek için okulları kontrol etmeliyiz dedi.” cümlesiyle verdiği manşetinde David Cameron'un açıklamasını aktardı.

Ayrıca liderlerin Yunanistan'ı yapılacak referandumdan hayır oyu çıkmasının Avrupa'ya hayır demek olduğu şeklindeki uyarılarına da yer verildi.

David Cameron'un “IŞİD'in başını ezmek zorundayız” sözlerini manşet yapan The Independent, Yunan referandumunu da es geçmedi.

The Guardian, Yunanistan'daki referandumu manşetine taşırken Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Clause Juncker'in “Bu bir karar anı. Euro, Dirhem'e karşı. Seçim zamanı gelmiştir. ” sözlerine yer verdi.

The Independent ve The Financial Times yine Yunanistan krizini manşetten veren gazeteler arasında idi.

The Financial Times, alt manşet haberinde ise Ürdün'ün Suriye'nin güneyinde tampon bölgesi kurmayı planladığını yazdı. IŞID'ın ilerlemesinin önüne geçmek amacıyla kurulacağı aktarılan tampon bölge, şu an Suriye rejiminin elinde bulunan Dera ve Suveyda ilçeleri de bulunuyor.

New York Times, Mısır'da başsavcının öldürülmesini verdiği ön sayfa haberinde “Hişam Berekat'ın öldürülmesi devlet karşıtı isyanın genişlediğinin işareti” yazdı.

Washington Post, Yunan krizinin pazarlara olan etkisi ile ilgili bir haberi manşetten verdi. Wall Street Journal da yine Mısır'daki bombalı saldırıyı ve Yunan krizini ilk sayfadan verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39