banner15

ABD ve Güney Kore ortak tatbikatları bu hafta durdurabilir

ABD ve Güney Kore'nin, geniş çaplı ortak askeri tatbikatlarını bu hafta içinde askıya alma kararlarını duyurması bekleniyor.

ABD ve Güney Kore ortak tatbikatları bu hafta durdurabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Güney Kore, geniş çaplı ortak askeri tatbikatlarını bu hafta içinde askıya alma kararlarını duyurabilir.

Yonhap ajansının adı açıklanmayan bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde, Güney Kore ve ABD askeri yetkililerinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın durduracaklarını söylediği ortak tatbikatlara ilişkin yakın istişare içinde oldukları belirtildi.

'ABD VE GÜNEY KORE BU HAFTA DUYURACAK'

Kaynak, bu hafta, Güney Kore ve ABD savunma bakanlıklarının, kararlarının neticesini ortaklaşa duyuracağını ifade etti.

ABD Başkanı Trump, 12 Haziran'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kore Yarımadası'nda Güney Kore ile yaptıkları askeri tatbikatları durduracaklarını açıklamıştı.

TRUMP TATBİKAT MALİYETLERİNİN YÜKSEKLİĞİNİ ÖNE SÜRMÜŞTÜ

ABD'nin Güney Kore ile yaptığı tatbikatların maliyetinin yüksek olduğuna ve bunun çoğunun ABD tarafından karşılandığına işaret eden Trump, "Güney Kore de katkı sağlıyor ama yüzde 100 değil. Bu da onlarla konuşmamız gereken bir konu." ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur'da imzalanan ortak deklarasyonda, Kore Yarımadası'nda kalıcı barışın inşa edilmesi, ABD ile Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konularında mutabakata varılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2018, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48