banner15

ABD ve İngiltere'den Libya'ya istihbarat

İngiltere ve ABD'nin Libya ile istihbarat paylaşımını ortaya koyan gizli belgeler bulunduğu bildirildi

ABD ve İngiltere'den Libya'ya istihbarat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz haber kanalı Sky, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, İngiltere ve ABD'nin Libya ile istihbarat paylaşımını ortaya koyan gizli belgeler bulduğunu bildirdi.

Belgelerin, İngiliz ve Amerikan istihbarat örgütleri MI6 ile CIA'in, Libya istihbaratı ile sıklıkla görüştüğünü ortaya koyduğu kaydedildi. Bu yıl İngiltere'ye sığınan Libya'nın eski Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın Trablus'taki ofisinde bulunan belgelerden birinde, İngiltere'nin Muammer Kaddafi'nin yapacağı bir konuşmanın metnine yardım ettiğinin ortaya çıktığı kaydedildi.

Bir diğer belgede ise, İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in, 2004 yılında Kaddafi ile yaptığı görüşmenin detaylarına yer verildi ve görüşmenin çadırda yapılması talebinin İngiltere Başbakanlığından geldiği bildirildi.

ABD'nin Libya'yı "suçluların sorgulanmasında" kullandığının da belgelerde yer aldığı kaydedildi. İnsan hakları kuruluşlarının, ABD'nin böylece kendi toprakları dışında suçlulara "işkence yapabildiğini" söylediği bildirildi.

Sky, haberle ilgili İngiltere Dışişleri Bakanlığının "istihbarat ve ulusal güvenlik konularında" yorum yapmayı reddettiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 13:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35