banner39

ABD ve Rusya MANPAD füzeleri konusunda hemfikir

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rus mevkidaşı Lavrov, Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. İkili Suriyeli muhaliflere MANPAD füzelerinin verilmemesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti

Genel 01.04.2014, 14:30 01.04.2014, 14:30
ABD ve Rusya MANPAD füzeleri konusunda hemfikir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO Dışişleri Bakanları Zirvesinin öncesinde Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. İkilinin Ukrayna ve Suriye meseleleri üzerine konuştukları ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ile Ukrayna konusunda henüz yeni bir anlaşma gerçekleşmediğini belirterek, Rusya’nın bölgede asker yığmasının meşru olmadığını meslektaşı Sergey Lavrov’a tekrar ilettiğini söyledi.

Kerry, Dışişleri Bakanlığı'nda 4 saat süren görüşme sonrası ABD Büyükelçiliği'ne geçerek basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın son dönemde yaptıklarının meşru olmadığını meslektaşı Lavrov’a ilettiğini ifade eden Kerry, Ukrayna sınırındaki Rus askeri birliklerinin çekilmesini istediklerini aktardı. Askeri birliklerin gerilimi artırdığını vurgulayan Kerry, bölgede tek çözümün diyalog olacağını bildirdi.

MANPAD FÜZELERİ KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

Kerry, Lavrov'la gerçekleştirdikleri görüşmede Suriye'deki muhalif grupların silahlandırılması konusunun da gündeme geldiğini söyledi. 

Suriye krizinde rejim lideri Beşar Esad'dan yana tavır takınan Rusya, muhaliflerin silahlandırılmasına karşı çıkıyordu. ABD ise muhalifleri hafif silahlarla teçhiz etme taraftarı olduğunu ileri sürüyordu. 

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'a gerçekleştirdiği ziyarette, MANPAD olarak bilinen ve omuz üzerinden ateşlenerek kullanılan uçaksavar füzelerin Suriyeli muhaliflere verilmesi konusu gündeme gelmişti. Suudi Arabistan yönetimi, Suriyeli muhaliflere MANPAD füzeleri vermek istiyor ancak, ABD bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit edeceği gerekçesiyle buna karşı çıkıyordu.

Kerry, Lavrov'a Suriyeli muhaliflere MANPAD füzesi vermeme konusundaki görüşlerinin değişmediğini söylediğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?