banner39

ABD'de dini kurallara göre işletme hakkı

ABD'de federal bir mahkeme, işletme sahiplerinin kendi işletmelerinde dini kurallarını uygulayabileceği yönünde karar aldı

Genel 01.08.2012, 15:08 01.08.2012, 16:20
ABD'de dini kurallara göre işletme hakkı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD federal mahkeme Katolik bir işverenin, çalışanlarına kendi inançları doğrultusunda kurallar koymasını haklı buldu. Mahkeme, çalışanlarının doğum kontrol masraflarını, "dini inançlarına aykırı olduğu gerekçesiyle" karşılamak isteyemen bir şirketin itirazını haklı buldu. Karar, laik kesimi rahatsız etti.

Havalandırma sistemleri satan Hercules Industries şirketinin sahibi Katolik aile, işletmeyi 'dini inançlarına uygun olarak yönetmeyi' istiyordu. Katolik kilisesinin öğretilerini izleyen Hercules yönetim kurulu, kadın çalışanlarının doğum kontrol tedavisi masraflarını karşılamadı. Barack Obama yönetimi din kurumlarını yasada belirtilen bu zorunluktan muaf tutmuş ve kilise bağlantılı kâr amacı gütmeyen kuruluşlara da büyük bir tartışma ve çeşitli davalara konu olan ödünler vermişti.

Newland davası federal bir yasadan tamamen laik bir işletmeyi kısmen muaf tutmaya çalışarak konuyu bambaşka bir alana taşıyor. Bu davada mahkemenin verdiği karar vicdan ve ifade özgürlüklerini koruma altına alan anayasanın birinci maddesine değil federal 'Dini Özgürlüğü İade Etme' yasasına dayanıyor.

Bu yasa hükümete, kararlarında esas konusu önemli ölçüde din olan kararlarında mücbir çıkarını kanıtlama zorunluluğunu getiriyor. Davada hükümetin mücbir çıkarının 'çeşitli muafiyetlerle altının oyulduğuna' hükmedildi.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜ GENİŞLİYOR

Her ne kadar karar Hercules şirketiyle sınırlı olsa da temel aldığı prensip dini düşünce ve özgürlüklerin yasal dokunumazlığını olağanüstü derecede genişletiyor. Bu kararın misal kabul edilerek birçok alanda dine dayalı prensipleri işletmelerde uygulayabilmenin yolunu açıyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?