banner39

ABD'de yoksul sayısı zirve yaptı

ABD'de açıklanan yoksulluk raporu ülkede her 7 kişiden birinin yoksul olduğunu ortaya koydu. Kasım ayındaki ara seçim öncesinde ekonominin belini doğrultamaması Obama için kötü not olarak değerlendiriliyor.

Genel 23.09.2010, 07:42 23.09.2010, 07:42
ABD'de yoksul sayısı zirve yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de açıklanan yoksulluk raporu ülkede her 7 kişiden birinin yoksul olduğunu ortaya koydu. Kasım ayındaki ara seçim öncesinde ekonominin belini doğrultamaması Obama için kötü not olarak değerlendiriliyor.
 
ABD'de yoksul insanların sayısı beklenmedik ölçüde arttı. Ülkede yoksulluk oranı, perşembe günü yapılan açıklamaya göre, 2008 yılında yüzde 13,2'den 2009'da yüzde 14,3'e yükseldi. Ülkede 43.7 milyon insanın yoksul olduğu, bu rakamın 51 yılın zirvesi olduğu belirtiliyor. İşsizliğin de tetiklediği yoksulluk en çok siyahları ve Latin Amerika kökenlileri vuruyor.

Bu rakamların bir başka anlamı da var, o da kasımdaki ara seçimler öncesinde popülaritesi hızla düşen ve eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama'nın elini sıkıştıracak olması. Bu seçimlerde seçmenler ekonomik gelişmenin hızı, işsizlikte iyileşme gibi faktörleri dikkate alarak oy verecek. Bu da Demokratlar'ı Cumhuriyetçiler karşısında zorda bırakıyor.

ABD Sayım Bürosu'nda görevli David Johnson, perşembe günü yaptığı açıklamada ülkede 7 kişiden birinin yoksul olduğunu, bunun da 1994 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek oran olarak değerlendirildiğini söyledi.

Johnson, 2009 yılında 4 milyon kişinin yoksullar ordusuna katıldığını belirtti. Yoksulluğun artmasının esas nedeninin işsizlik olduğunun altını çizen Johnson, "ABD hükümetine göre, 4 kişilik bir ailenin geliri yılda 22 bin doları geçmiyorsa o aile yoksul sayılıyor" dedi. ABD'de yoksul aile sayısı 2009'da 8.8 milyon olarak belirlendi. Bekâr bir kişi için yoksulluk sınırı ise 10 bin 830 dolar.
 
David Johnson ayrıca, sağlık sigortası olmayan Amerikalı sayısında da artış olduğunu, sağlık sigortası olmayan ABD vatandaşı sayısının 2008 yılında 46.3 milyonken 2009'da 51 milyona çıktığını vurguladı. "Bu rakam, 1987 yılından bu yana en yüksek rakam" diye konuşan Johnson, yoksulluğun en fazla siyahları ve Latin Amerika kökenlileri vurduğunu sözlerine ekledi. Beyaz Amerikalılarda yoksulluk oranı yüzde 9,4 iken bu oran siyahlarda yüzde 25,3'e ve Latin Amerika kökenlilerde yüzde 25,3'e ulaşıyor.

Asya ülkeleri kökenli Amerikalıların yoksulluk oranı ise 2008'den 2009'a değişmeyerek yüzde 12,5'te kaldı. Ayrıca ABD'de açıklanan rakamlara göre 18 yaş altı nüfusta yoksulluk oranı 2008'de yüzde 19 iken 2009'da yüzde 20,7'ye yükseldi. 65 yaş üzeri nüfusta ise yoksul oranı azalarak yüzde 9,7'den yüzde 8,9'a geriledi.

Yoksulluk oranındaki tırmanış beraberinde ABD'lilerin yaşam tarzlarının değişmesini de getirdi. Pek çok evlilik boşanmayla sonuçlanıyor, konut kredisi borcunu ödeyemeyen aileler evlerinden oluyor, ailesinin yanına dönerek onlarla yaşamaya başlayanların, ev arkadaşı edinenlerin, akrabaları ile aynı evi paylaşanların da sayısı hızla artıyor.

University of Wisconsin Yoksulluk Araştırma Enstitüsü Direktörü Timothy M. Smeeding, New York Times'a yaptığı açıklamada "Eğer birlikte yaşayabilecekleri kişiler olmasaydı daha fazla sayıda ABD'li daha kötü koşullarda olurdu" dedi. 
 
Sayım Bürosu tarafından açıklanan yoksulluk rakamları ABD'nin küresel krizle birlikte derinleşen yoksulluk tablosunu ortaya koymanın yanında ABD Başkanı Barack Obama'nın görevdeki ilk yılını kapsaması açısından da önemli.

20 Ocak 2009'da başkanlık yeminini ederek göreve başlayan Obama'nın ajandasındaki en önemli gündem maddesi 2007 ortalarından itibaren ciddi bir krizde olan Amerikan ekonomisini ayağa kaldırmaktı. Ancak bu süreçte alınan önlemlere rağmen ekonomi tam olarak belini doğrultamadı, şu anda yüzde 9,5 civarında seyreden işsizlik oranı yüzde 10 gibi tarihi bir orana kadar çıktı.

Obama, daha önce yaptığı bir açıklamada resesyon öncesinde de orta sınıfın gelirlerinin yerinde saydığını ve ABD'deki yoksulların sayısının kabul edilemeyecek kadar yüksek olduğunu belirtmiş, "Görevimiz okulları geliştirmek, işçilerimizin becerilerini arttırmak ve ulusumuzun altyapısına yatırım yapmak" demişti. Ancak henüz görev tamamlanmış değil.


Obama ve Demokratlar şimdi ara seçimlere hazırlanıyor. 2 Kasım'da yapılacak ara seçimlerde ABD Kongresi'nin en yüksek iki yasama organı olan Temsilciler Meclisi ve Senato'nun üyeleri yeniden belirlenecek. Demokratlar'ın halen Temsilciler Meclisi'nde 257, Senato'da ise 58 üyesi bulunuyor.

Ara seçimler ABD Başkanı'nın 4 yıllık görev süresinin ilk yarısında yapılması nedeniyle bir anlamda başkanın üyesi olduğu partinin de bir sonraki başkanlık seçimi öncesi test edilmesi özelliğini taşıyor. Demokratlar halen Kongre'nin her iki yasama organında da çoğunluğu elinde bulunduruyor. Ancak ara seçimde, ekonomi beli doğrultulamadığı için, uzmanlar sürprizlerle karşılaşılabileceğini ve Cumhuriyetçiler'in seçimi güçlenerek bitirebileceğini belirtiyor. 
 
 
GIDA KUPONLARI REVAÇTA


ABD'de krizin halka nasıl yansıdığı gıda kuponları kullanımındaki artışla gözler önüne serilmişti. Uzmanlar kupon kullanımında yeni bir artışa dikkat çekiyor. ABD'de çocukların çoğu ve her 7 yetişkinden biri gıda kuponu kullanıyor. Gelirlerdeki gerileme ve ekonomideki diğer olumsuz etkenlerle 2010 ortasında gıda kuponu yardımı alanların sayısı 41.3 milyona ulaştı.

Yıl başında bu rakam 39 milyon civarındaydı. İhtiyaç sahiplerine gıda ve yemek yardımı yapan aşevlerinden de talebin arttığı yönünde haberler geliyor. Örneğin, Teksas'taki aşevleri 2010'un ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14 daha fazla yemek dağıttıklarını belirtiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?