banner39

ABD'den gelişen piyasalara uyarı

ABD Merkez Bankası Fed'den yapılan açıklamada, "Gelişmekte olan ülkeler kendi politikalarından zarar görüyor" denildi, politikaların gözden geçirilmesi istendi

Genel 12.02.2014, 14:23 12.02.2014, 14:23
ABD'den gelişen piyasalara uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası Fed'den gelişen piyasalarda yaşanan çalkantılara yönelik bir açıklama geldi.

Fed, gelişmekte olan ülkelerdeki finansal piyasalarda satış dalgasına yol açmış olabileceğini kabul ederken, Türkiye, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin ise kendi uyguladıkları politikalar yüzünden dış şoklara karşı kırılgan duruma düştüklerini belirtti.

Fed Kongre'ye dün sunduğu bir raporda "Geçen yılın ortasında doğan gerilimlerin önemli ölçüde Merkez Bankası'nın uygulamalarından kaynaklandığı anlaşılıyor" dedi.

ABD Merkez Bankası'nın yeni başkanı Janet Yellen dün Temsilciler Meclisi'nde ilk sunumunu gerçekleştirdi. Yellen'ın beklentilerle aynı yönde gelen açıklamaları piyasaları pozitif etkiledi. Ekonomide görülen iyileşme belirtilerinin devam edeceğine inandığını dile getiren Yellen, bu olumlu gelişmeler ışığında Fed'in varlık alımını aralık ayından itibaren azaltmaya başlayarak aylık 65 milyar dolar düzeyine indirdiğini hatırlattı. Yellen, ekonomik verilerin, işgücü piyasasında iyileşme ve enflasyonda yükselme yolundaki beklentilerini desteklemesi durumunda varlık alımlarını ölçülü bir hızda azaltmaya devam edeceklerini söyledi.

'EN KIRILGAN TÜRKİYE'

CNBC-E'nin haberine göre, Fed raporunda bazı gelişmekte olan ülkelerin sorumluluğuna işaret edilerek, bu ülkelerin kendi piyasalarının neden bu kadar zarar gördüğünü değerlendirirken aynaya bakmalarını istedi.

Fed analistleri önde gelen 15 gelişmekte olan ülkede ekonomik kırılganlığı ölçen bir endeks oluşturdular. Bu değerlendirmede en kırılgan ülke olan Türkiye'yi sırasıyla Brezilya ve Hindistan izliyor. Bu ülkelerin ardından Endonezya ve Güney Afrika geliyor. Söz konusu endeks, cari dengeler ve döviz rezervlerinin ekonomik üretime oranı gibi altı faktörü hesaba alıyor.

Fed analizine göre en kırılgan olan ülkeler, paralarında en büyük değer kaybını ve kamu borçlanmasında daha yüksek faiz oranlarını görüyor.

Fed raporunda, "Bu kanıt, eğer gelişmekte olan ekonomilerin şoklara karşı daha dirençli olmaları bekleniyorsa, ekonomik kırılganlıklarının azaltılmasının önemli olduğu görüşünü destekliyor" denildi.

EKONOMİSTLERE GÖRE FAİZLER YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Öte yandan, açıklamaları değerlendiren Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen, Yellen'ın senatörlerin önünde yaptığı ilk yarı yıl sunumunda ve devamındaki soru-cevap bölümünde bir yenilik olmadığını belirterek, "Konuşma sonrasında hayatımızda değişen bir şey yok. Faizler yükselmeye devam edecek ancak düşük enflasyon sert hareketleri sınırlayacak" dedi.

Şen, Yellen'ın konuşmasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

 "Bernanke dönemi politikalarının sürdürüleceğinin altını çizen başkan, tapering’in önden çizilen bir rota olmaktan çok ekonominin ihtiyaçlarına göre varlık alımlarının azaltıldığını söyledi. Ancak bundan dönmek için ekonomide önemli değişiklikler görmek gerektiğinin de altını çizdi. Enflasyon beklentileri bozulmadıkça, son gelen verilerin de çok yaralayıcı olmayacağını belirtti. Ayrıca bu verileri geçici ve hava şartlarına bağlı olarak yorumladığını da açıkladı. İşsizlikte yüzde 6,5 seviyesinin aşağı geçilmesi ile politika değişmez mesajını veren Yellen, 6 saatlik tarihin en uzun soru-cevap bölümünde bildiğimiz planı onaylamış oldu. Gelişen ülkelerdeki sorunları gördüklerini ancak bunların da ABD için ekonomik tehdit olmadığını söyledi."

Yellen'ın konuşmasının, yılın başında oluşturdukları görüşle tutarlı olduğunu belirten Şen, "En kötü korkularımız gerçekleşmediği sürece ABD'de varlık alımları ölçülü bir şekilde azalacak. Gelişen ülkeler ise buna alışıyor ve alışmaya da devam edecek" diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerin bir kısmının faiz artırarak, bir kısmının da kurunu değersizleştirerek bu duruma alışmaya devam edeceğini vurgulayan Şen, diğer ülkelerin sermaye kontrolleri gibi daha sert ve beyhude tedbirlere başvuracaklarını ancak en sonunda herkesin varlık alımlarındaki azaltıma alışacağını ifade etti. 

"Alışmak zorunda çünkü Fed diğer ülkelerdeki problemler ekonomiye zarar verene kadar politika değiştirmeyeceğini söylüyor" diyen Şen, bu durumda, ya politikayı değiştirecek kadar bir bozulma olmasını ya da politika aynı kaldığı sürece gelişmekte olan ülkelerin ayak uydurması gerektiğini kaydetti. 

Şen, Türkiye'nin şimdilik bu duruma ayak uydurduğunun altını çizdi.

"Gelişmekte olan ülkeler şu anda kendine derdine yansınlar"

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan da, Yellen'ın konuşmasında gelişmekte olan piyasaları umutlandıracak bir yorumun olmadığını ve veriler toparlanırsa baskının gelişmekte olan ülkeler için daha da artacağını söyledi.

Konuşmadaki en kritik bölümün "işsizlikte yüzde 6,5 kırıldığında faiz artırılmayacak ama artırılması gerekir mi tartışılacak" ifadesinin olduğunu belirten Manukyan, "Elbette kısa vadede gerekmeyecektir ama bence bu orta vadede stres yaratacak bir açıklama" diye konuştu.

Manukyan, global gelişmelerin Fed açısından önemli olmadığını ancak takip edildiğini vurgulayarak, enflasyonda son düşüşün geçici olabileceğini yani gelecek aylarda hafif bir yukarı hareket görülebileceğini dile getirdi. 

Bundan sonrada sözle yönlendirmenin önemli bir enstrüman olarak kullanılmaya devam edeceğini aktaran Manukyan, piyasa beklentilerini şöyle açıkladı:

"Fiyatlamalar açısından avro’da hafif bir düzeltme beklemeyi sürdürüyorum, 1.3620 kırılmadığı sürece yön yukarı olacak. Altında gümüş 1.270'e denk gelen seviyeyi aşmış olmadığından tedirgin iyimserim. 1.270'in altına gelmez ise 1.294-1.305 hedefleniyor. Hisselerin durumu bence henüz netleşmiş değil."

Manukyan, Fed’in gelişmekte olan piyasalara bakış açısının, "bizim burada müdahale edeceğimiz bir konu yok, ilk dalgalanmaları biz çıkardık ama ondan sonra piyasaya devam edeceğimizi söyledik. Gelişmekte olan ülkeler şu anda kendine derdine yansınlar" noktasında olduğunu söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının en son ocak ayının sonlarında yapıldığı için bu konuşmalardan yeni bir şey çıkmamasının çok doğal olduğunu aktaran Manukyan, "O zamandan bu zaman değiştirecek bir şey karşımıza çıkmadı. Zaten Yellen'da başkan yardımcıydı, fikrini değiştirmesi için bir gerekçe yoktu" şeklinde konuştu.

 Manukyan, mart ayında gerçekleşecek yeni FOMC toplantısında değişiklik olması için öncelikle şubat ayındaki işsizlik verisinin görülmesi gerektiğini vurgulayarak, o zamana kadar gelecek verilerin ekonominin zayıflamaya devam ettiğini göstermesi durumunda Yellen'ın dilinde bir değişiklik olabileceği ancak işsizlik başta olmak üzere toparlanma gelirse azaltımın 10 milyar dolarla süreceği öngörüsünde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?