banner39

ABD'den, Rusya'ya 'Kırım Tatar Milli Meclisi' çağrısı

ABD Rusya'ya KTMM'nin faaliyetlerinin durdurulması yönündeki kararını geri alması için çağrı yaptı

Genel 22.04.2016, 07:24 22.04.2016, 07:41
ABD'den, Rusya'ya 'Kırım Tatar Milli Meclisi' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu'na Kırım Tatar Milli Meclisi'nin (KTMM) "aşırıcı örgüt" kapsamına alınması ve meclisin faaliyetlerini durdurulması kararını geri alma çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi "demokratik bir kurum" olarak tanımlanarak, uzun yıllardır yeterince temsil edilememiş ve tarihi olarak baskı görmüş Kırım Tatar halkını temsil eden bir yapı olduğu hatırlatıldı. Meclisin aynı zamanda Kırım Tatarlarının kültürünün muhafaza edilmesi ve ayrımcılıktan korunması için önemli bir bağımsız ses olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu'na Kırım Tatar Milli Meclisi'nin aşırıcı örgüt kapsamına alınması ve Kırım'daki fiili yönetimin bu demokratik kurumun faaliyetlerini askıya almasına dair Adalet Bakanlığı kararını geri alması çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

"Rus makamlarının Ukrayna'da Tatarların yönetimine Rus kanunlarını getirmek için hiçbir temeli ve yetkisi yoktur." değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, Meclisin faaliyetlerinin yasaklanmasının demokratik ilkelerle çeliştiği belirtildi.

Açıklamada, "Rusya'ya bir kez daha Kırım'a yönelik işgalini sonlandırma ve bu Ukrayna toprağını geri verme çağrısı yapıyoruz. İşgal sürdükçe Kırım ile ilgili yaptırımlar da devam edecektir" ifadesi yer aldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?