banner39

AB'de Kılıçdaroğlu'na randevu yok

Ak Parti'den rüşvet almakla itham ettiği AB yetkilileri Kılıçdaroğlu'nun buluşma teklifini reddetti.

Genel 16.09.2010, 11:59 16.09.2010, 13:10
AB'de Kılıçdaroğlu'na randevu yokAB yetkililerinin hükümetten rüşvet niteliğinde hediye alarak referandumda ‘evet' çağrısı yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, AB yetkililerinin kapısını çaldı. Kılıçdaroğlu'nun buluşma teklifine cevap ‘hayır' oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel'de AB yetkilileriyle görüşmek üzere Brüksel'e gitti. Avrupa Birliği yetkililerininTürkiyeyanlısı açıklamaları pahalı hediyeler karşılığında yaptıklarını açıklayarak, Brüksel'de tepki çeken Kılıçdaroğlu, üç günlük ziyaret için gittiği Brüksel'de iddiasında ısrarcı olmadı.

Konuyla ilgili Star Gazetesi'nin sorusunu cevaplarken, AB'nin etik değerlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, rüşvet iddialarını değinmemeyi tercih etti ve tepkisinin gerekçesini şöyle anlattı: “AB yetkilileri Türkiye'ye geldiğinde bizimle de görüşmeleri gerekir. Biz ana muhalefet partisiyiz. Bizim dışımızda bizim görüşlerimizi almadan bize karşı görüş bildirmelerini etik bulmuyoruz. Eleştirdiğimiz noktalar bunlardı.”

AB'NİN AÇIKLAMALARINA ŞOK İTHAM


Kılıçdaroğlu'nun ziyaretini önemli kılan nedenlerinden birisi de anayasa değişikliği için gerçekleştirilen referandum sürecinde yürüttüğü kampanya sırasında AB ve AP yetkilileri hakkında yaptığı suçlamalardı. Bir televizyon kanalında ‘hayır' propagandası yapan Kılıçdaroğlu, şok bir iddiada bulunmuş ve Avrupa Parlamentosu'na üye bazı isimlerin hükümetten rüşvet aldığını ima etmişti. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen Ruijen'in “Anayasa değişikliği Türkiye'nin ve halkının refah seviyesinin artmasına yardımcı olacak” açıklamasını hedef alan Kemal Kılıçdaroğlu, ‘evet' çağrısı yapan AB Komisyonu Sözcüsü Ferran Tarradellas Espuny'nin açıklamalarını da eleştirmişti.

‘BRÜKSEL'DE SÖYLERİM' DEMİŞTİ


AB'de önemli noktalarda bulunan isimlerin bu tip açıklamaları hükümetten aldıkları ‘hediyeler' karşılığında yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “AB yetkilileri, Türkiye'ye ne zaman geldi? Kimlerle görüştüler? Altlarına limuzinleri kim verdi? Nereleri gezdiler? Kapalıçarşı'ya götürülüp ne hediyeler aldılar? Bunlar araştırılsın. Bunu AB büyükelçilerine de şikayet ettim. Brüksel'e gittiğimde de durumu gündeme getireceğim” demişti.

Kahvaltıda buluşmaya ‘hayır' cevabı geldi

Kılıçdaroğlu'nun “AP ve AB üyeleri Kapalıçarşı'da hükümetten rüşvet aldı” iddialarına AB'den “Çıldırmış olmalı; delilik; saçmalık...” gibi net cevaplar gelmişti. Kılıçdaroğlu'nun hedefindeki isim AP Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruitjen'den, “İddialar çok saçma. Yorum yapmayacağım” cevabı gelmişti. Kılıçdaroğlu, Brüksel'de kahvaltıya davet ettiği Ruitjen'in mazaret bildirerek teklifini kabul etmediğini açıkladı. Avrupa Yeşiler Eş Başkanı ve Avrupa Parlamentosu üyesi Kızıl Dany Danel Cohn Bendit de, açıklamaların saçma, apalca ve çılgınca olduğunu söyledi. Bendit, “Brüksel'e geleceğini duyduk. Kendisiyle görüşmemizde bu sözlerinin delilik olduğunu söyleyeceğim” dedi. Star'ın sorularını yanıtlayan AB Komisyonu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Angela Filote de, “Rüşvet aldığı dediği arkadaşımız Ferran Türkiye'ye gitmedi bile” diye konuştu.

BRÜKSEL'DE DİKKATE ALMAZLAR


İddialara tepki gösteren Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Çok saçma. AB üyelerine rüşvet veremezsiniz. Brüksel bu iddialarını ciddiye almayacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?