ABD'li yönetmenden 'muhteşem' ders

ABD'li ünlü yönetmen Redford, Muhteşem Yüzyıl diziyle ilgili olarak "Bir kurgu yapıyorsanız ve gerçek insanları kurgunuza katıyorsanız, o zaman gerçekleri göstermeli ya da bunu isimleri kullanmadan yapmalısınız." dedi

Genel 01.12.2012, 11:19 01.12.2012, 11:34
ABD'li yönetmenden 'muhteşem' ders

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Hollywood'un dünyaca ünlü aktör ve yönetmenlerinden Robert Redford, Türkiye'de büyük tartışmalara neden olan ve özgürlük bahanesiyle hoş gösterilmeye çalışılan Muhteşem Yüzyıl, senarist ve yapımcılarına ders niteliğinde öğütlerde bulundu. Redford, "Gerçek isim kullanıyorsanız, yanlış kurgu yapamazsınız" dedi.

Redford, Osmanlı İmparatorluğu'nun en büyük hükümdarlarından birinin hayatını bizzat isim vererek yalan ve yanlış bir şekilde diziye uyarlayan Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "ders" niteliğinde ifadelerde bulundu.

GERÇEK İSİM KULLANILIYORSA UYDURMA YAPILAMAZ

Bu aralar Türkiye'de bulunan Redford, kendisine yöneltilen "Hükümetin Muhteşem Yüzyıl dizisine müdahalesinin nasıl buluyorsunuz?" şeklindeki bir soruya ülkenin iç siyasetine karışmak istemediğini ancak "Sanatçılar sanat üretmeli ama bir kurgu yapıyorsanız ve gerçek insanları kurgunuza katıyorsanız, o zaman gerçekleri göstermeli ya da bunu isimleri kullanmadan yapmalısınız. "dedi.

SANATÇILAR SANAT ÜRETMELİ

Başbakan Erdoğan'ın dizi hakkındaki çıkışı sorulan ünlü yönetmen şu açıklamalarda bulundu: "Doğrudan bir ülkenin siyaseti hakkında yorum yapmam doğru olmaz ama şunu söyleyebilirim: Bu iş, nasıl bir durum olduğuna göre değişir. Bu dizi bir kurgu mu, yoksa gerçek insanları mı gösteriyor? Madem ki gerçek hikayelerden bir şeyler çıkarıyorlar o zaman durum karışık. Ama burada hükümetin oynadığı rol, bir sanatçının özgürlüklerini kısıtlamaksa olmaz. Sanatçılar sanat üretmeli ama bir kurgu yapıyorsanız ve gerçek insanları kurgunuza katıyorsanız, o zaman gerçekleri göstermeli ya da bunu isimleri kullanmadan yapmalısınız. Bunun kolay yolu var. İsim değiştirirsiniz, özellikler aynı kalır. İnsanlar bakıp, 'Bu adam kim, biliyorum diyecektir' zaten. Ama gerçek insanları konu alıyorsanız, o zaman gerçekleri deforme etme ihtimali ortaya çıkıyor. Ama ülkelerin siyasi meselelerine karışmak haddim değil yine de. Konuyu tam takip etmediğimden bilmiyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?