banner39

ABD'nin 21 elçiliği bugün kapalıydı

ABD'nin normalde pazar günü açık olan Ortadoğu ve Afrika'daki 21 elçiliği saldırı ihtimaline karşı bugün kapalıydı

Genel 04.08.2013, 17:55 04.08.2013, 17:55
ABD'nin 21 elçiliği bugün kapalıydı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri, saldırı endişesiyle çoğunluğu Orta Doğu'da olan 21 büyükelçilik ve konsolosluğunu bir günlüğüne kapattı. Bu ülkelerde Pazar iş günü olduğu için ABD temsilcilikleri normalde açık oluyordu.

ABD, Cuma günü, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı ihtimaline karşı vatandaşları için dünya genelinde bir seyahat uyarısı yayımlamıştı. Ülkenin dışişleri bakanlığı, saldırı ihtimalinin özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da güçlü olduğunu belirtti.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama Cumartesi günü üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın düzenlediği toplantıya dışişleri, savunma ve iç güvenlik bakanlarıyla FBI, CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın başkanları katıldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında Obama'nın saldırı tehdidi ve hazırlık durumu konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

Büyükelçiliklerin Pazar günü kapalı olacağına ilişkin karar Perşembe günü açıklanmıştı. Açıklamada  temsilciliklerin başka günler de kapalı kalabileceği belirtilmişti.

Açıklamada, uyarının Ağustos sonuna kadar geçerli olduğu belirtilmiş ve "Mevcut istihbarat, El Kaide ve bağlantılı örgütlerin, bölgede ve bölge dışında saldırılar planlamaya devam ettiğini ve Ağustos sonuna kadar saldırı düzenlemeye odaklanabileceklerini gösteriyor" denilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?