banner39

ABD'nin 'kara para' listesi için yarın toplanacaklar

Mali Eylem Görev Gücü olarak bilinen ve kara para aklama, terörün finansmanı gibi konularda çalışan örgüt Paris’te yarın toplanıyor

Genel 11.02.2014, 16:08 11.02.2014, 18:01
ABD'nin 'kara para' listesi için yarın toplanacaklar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren ve kara para aklama ile mücadele edilmesi için kurulan Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF) toplantıları yarın Paris’te başlıyor. Rusya’nın dönem başkanlığından düzenlenecek toplantılar, 14 Şubat Cuma günü sona erecek. Toplantı sonunda alınacak kararlar, yayınlanacak bir bildiri ile kamuoyuna açıklanacak.  

Rusya’nın dönem başkanlığını yaptığı FATF’ın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 36 üyesi bulunuyor. 1989 yılında G-7 ülkelerinin girişimi ile kurulan FATF, kara para aklama ile mücadele dışında terörizmin finansmanı ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Öte yandan, Türkiye'de son yaşanan olayların ışığında bu toplantının farklı bir önemi daha bulunuyor. "Kara para aklama ve terörün finansmanı" konusunda listeler yayınlayan örgüt, yarın 18 Ekim 2013 sonrası ilk listeyi yayımlayacak. Türkiye, Cezayir, Ekvador, Etiyopya, Endonezya, Kenya, Myanmar, Pakistan, Suriye, Tanzanya ve Yemen "gri liste"de bulunuyor.

Gri listenin anlamını ve toplantının önemini 17 aralık sonrası yaşananlar eşliğinde anlatan Sabah gazetesinden Şeref Oğuz'un değerlendirmeleri şöyle: "Gri listenin anlamı, yeterli gelişim göstermemek... Peki, bunu kim diyor? Örgüte ağırlığını koyan ABD Hazine Bakanlığı... Son icraatı, Davit Cohen adlı finansal haydudu Türkiye'ye gönderip bankacılara ve şirketlere "parmak sallayıp", İran ile ticaret için uygun zaman olmadığını savunması..."

17 Aralık sürecinde durdurulan TIR'ları ve oluşturulmak istenen "silah taşınıyor algısını" hatırlatan Oğuz, Türkiye'nin bu defa "kırmızı liste"ye sokulmak için çaba gösterildiğini ifade ediyor.

Oğuz yazısını şöyle tamamlıyor: "Halkbank'ı infaz, S&P'ye "negatif görünüm" oluşturma, çözüm sürecini akamete uğratmak için İmralı kasetleri ve şimdi de Türkiye'yi kırmızı listeye sokma gayreti... Bir sonraki darbenin not ve ülke itibarı üzerinden geleceğini bekliyorduk. Yarınki toplantılar ardından FATF kırmızı listesine girersek, TIR'ları çevirip silah arayan içimizdeki düşmanın eşkali daha da belirgin hale gelecek."

GELEN SİNYALLER TÜRKİYE'NİN YİNE GRİ LİSTEDE KALACAĞI YÖNÜNDE

Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) ana toplantısı öncesinde gelen sinyaller Türkiye'nin aynı yerde kalacağı yönünde. OECD'nin talep ettiği altyapıyı kuran hükümet, Türkiye'nin listeden çıkmasını bekliyordu. FATF, 2012 yılında kara para ile yeterli düzeyde mücadele etmediği bahanesiyle Türkiye'yi 'gri liste'ye almıştı.

Hükümet, listeden çıkarak daha fazla yabancı yatırımın önünü açmak için OECD'nin öne sürdüğü gerekli altyapıyı oluşturmuştu. Ama 17 Aralık operasyonu, ardından gelen Halkbank'ın İran'la ticaretine ve MİT'in Suriye'deki Türkmenlere gönderdiği yardım tırlarına düzenlenen operasyonlar, Türkiye'yi 'kara para ve terörün finansmanı ile ilişkili' algısı, hükümetin yaptıklarını berheva etti. 

KURUMDA NEOCON AĞIRLIĞI VAR

Uluslararası meşruiyeti sorgulanan FATF, G7 ülkeleri tarafından kuruldu. ABD'nin kontrolüne giren FATF, son yıllarda Neocon ve İsrail politikalarını benimsemeyen ülkelere 'terörü finanse ediyorsun' baskısı yapmakla tanınıyor. Kurumun Türkiye dahil 34 üyesi bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?