banner39

ABD'nin notu kırıldı

Egan-Jones, ABD’nin ”AA ” olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ”AA”ya çekti

Genel 06.04.2012, 11:46 06.04.2012, 12:02
ABD'nin notu kırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’li kredi derecelendirme kuruluşu Egan-Jones, ABD’nin ”AA ” olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ”AA”ya çekti, kredi not görünümünü ise ”negatif” olarak belirledi.

Kuruluş yaptığı açıklamada, federal borçların azaltılmasında ilerleme kaydedilemediğine dikkati çekerek, kararda, ülkenin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerin etkili olduğunu vurguladı.

Hızlı yapısal değişiklikler olmadan kredi kalitesini artırmanın giderek zorlaşacağına işaret eden Egan-Jones, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez ABD’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 100’ü geçtiğini, bunun da ülkenin finansal esnekliğine zarar verdiğini ifade etti.

Kuruluş, ABD’nin toplam borçlarının yıl sonuna kadar GSYH’sinin yüzde 106’sına ulaşabileceğine dikkati çekerek, bütçe açığının azaltılmasında 6-12 ay aralığında bazı ilerlemeler kaydedilmesini beklediklerinin altını çizdi.

Ülkenin kredi not görünümünü ”negatif” olarak belirleyen Egan-Jones, ABD’nin kredi notunda orta vadede yeni bir indirimin söz konusu olabileceğine vurgu yaptı.

Egan-Jones, ABD’nin ”AAA” olan uzun vadeli kredi notunu, bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’dan bir ay önce geçen yıl Temmuz ayında bir basamak düşürerek ”AA ”ya çekmişti.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin kredi notu Moody’s ve Fitch tarafından halen en yüksek seviye olan ”AAA” ile derecelendiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?