banner39

'AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var'

Slovenya Başbakanı Borut Pahor, konunun sadece Türkiye'nin AB'ye girişi olmadığını AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Genel 04.03.2011, 21:32 04.03.2011, 21:32
'AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Slovenya Başbakanı Borut Pahor, konunun sadece Türkiye'nin AB'ye girişi olmadığını AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söyledi. Pahor,''Bence gelecek şunu gösterecek; her iki tarafın çıkarı için bir araya gelmeli, bu şekilde barış ve istikrar sağlamalıyız. Tüm kıtanın refahı için bu önemli'' dedi.

Pahor, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Slovenya İş Konseyince düzenlenen Türk-Sloven İş Forumunun açılışındaki konuşmasında, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapıcı bir toplantı gerçekleştirdiklerini, Türkiye ve Slovenya arasında stratejik işbirliğine karar verildiğini hatırlatarak, ''Bu, kültürel, ekonomik, siyasi olarak yeni bir döneme girdiğimizin işareti. Bunun, her yönden karşılıklı yakın bir işbirliğinin başlangıcı olacağına inanıyorum'' dedi.

Erdoğan'ın ''yaptığı işi'' ve ''hükümetinin yoğun çabalarını'' kıskançlıkla izlediğini ifade eden Pahor, başarılarını takdir ettiği Türkiye'nin, sadece bölgede süper güç olmakla kalmayacağını, belki 10 yıl sonra dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğini söyledi.

Pahor, 2005 yılında Türkiye'nin AB üyeliği lehine oy kullandığını belirterek, ''Konu sadece Türkiye'nin AB'ye girişi değil. AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var. Bence gelecek şunu gösterecek; her iki tarafın çıkarı için bir araya gelmeli, bu şekilde barış ve istikrar sağlamalıyız. Tüm kıtanın refahı için bu önemli'' diye konuştu.

Erdoğan'ın birkaç ay içerisinde Slovenya'yı ziyaret etmeyi planladığını bildiren Pahor, bunun, işbirliği konusunda kararlı olduklarının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

-''KRİZ NEDENİYLE GÜNDEMİMİZİ EKONOMİYE YÖNLENDİRDİK''-

Borut Pahor, Türkiye'nin AB'ye katılımının önemine değinirken, Türkiye'nin sahip olduğu farklı kültürüyle ve birçok farklı yönüyle, birliğe katkıda bulunacağını söyledi.

AB'nin, küresel krizden ciddi anlamda etkilendiğini hatırlatarak, ''Avrupa Konseyi üyeliği görevime ilk geldiğimde, büyüme süreci gündemin en başındaki maddelerden biriydi. Kriz nedeniyle dikkatimizi ekonomi konusuna yönlendirdik, büyüme sürecinin bir parça daha geri plana itildi. Ama gelişmeler oldukça, büyüme gündeme gelecek'' diye konuştu.

Pahor, Slovenya'yı yatırımcılar açısından çekici kılmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, ''Slovenya Schengen ülkesi. Dolayısıyla bölgenin önde gelen ülkeleriyle siyasi ve ekonomik ilişkileri iyi. Küçük ama ümit vaadeden bir ülke, Avrupa'da iş yapmak istiyorsanız Slovenya'ya gelin'' dedi.

İki ülke yatımcılarının Rusya'da ortak yatırımlara imza atabileceğine de dikkati çeken Pahor, yatırımcılara ''Lütfen bu fırsatları değerlendiriniz. Ülkemizdeki şirketler güçlü ve becerikliler. Artık yeni pazarlara açılmak istiyoruz. Türkiye bizim için ve inşaat sektörümüz için büyük öneme sahip...'' şeklinde seslendi.
 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?