Açlık sınırı 1020 lira olarak belirlendi

Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre; Ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 20 TL, yoksulluk sınırı 3 bin 322 TL oldu.

Açlık sınırı 1020 lira olarak belirlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 26 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının 2013 Ağustos ayı sonuçlarına göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 20 TL oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 322 TL olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre dört kişilik ailenin "insan onuruna yaraşır bir hayat" sürdürebilmesi için yapması gereken harcama tutarı bu iken, tek bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti bu ay bin 138 TL oldu. Araştırmada, halen geçerli olan net asgari ücretin 804 TL olduğuna dikkatı çekildi.

Araştırmaya göre 4 kişilik ailenin yaşam maliyeti ise Ağustos ayı itibarıyla yılbaşına göre 113 TL artış gösterdi. Gıda harcaması tutarına sekiz ayın sonunda gelen ek yük ise 35 TL oldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 13:56
banner53
YORUM EKLE

banner39