Adalet Bakanı'ndan Ergenekon tahliyelerine tepki

Adalet Bakanı Bozdağ, Ergenekon tahliyeleriyle ilgili yaptığı değerlendirmelerde salıverilenlerin tutuklu değil hükümlü olduğunu bu nedenle tahliye edilmemeleri gerektiğini söyledi

Adalet Bakanı'ndan Ergenekon tahliyelerine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danıştay saldırısının faili Alparslan Arsalan ve Zirve cinayeti sanıklarının da aralarında olduğu Ergenekon hükümlülerinin, Hükümetin çıkardığı yasa ile salıverilmesi tartışması büyüyor.

Yaşanan tahliye furyasını değerlendiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Tutukluluk süresi 10 yıldan 5 yıla indi diye verilen kararın gerekçesinin ben doğru olmadığını buradan açıkça kendi adıma ifade etmek isterim." dedi.

Tutuklu ve hükümlü arasındaki farka değinen Bozdağ, "Ergenekon davası bildiğimiz gibi geçtiğimiz Ağustos ayında sona erdi, ilk derece aşaması. Mahkeme kararını verdi. Mahkeme kararını verdiği andan itibaren Ergenekon Davası'nda yargılanan hükmen tutuklu statüsüne geçtiler. Dolayısıyla onlar tutuklu statüsünde değil, hükmen tutuklu statüsündeler. Farklı bir statüye geçmiş durumdalar. Onların durumu farklı." ifadelerini kullandı.

Ergenekon Davası kapsamında yapılan tahliyelerin bir kısmının uzun tutuklulukla ilgili yasanın yürürlüğe girmesi ile ilgili olduğunu belirten Bozdağ açıklamalarına şöyle devam etti: "Benim kanaatim sayın Başbuğ'un tahliye kararına referans yapan tahliye kararları ve onların gerekçeleri hukuken doğru gerekçelerdir. Tutukluluk süresi 10 yıldan 5 yıla indi diye verilen kararın gerekçesinin ben doğru olmadığını buradan açıkça kendi adıma ifade etmek isterim. Çünkü deminde ifade ettim, kararın verildiği tarihten sonra tutukluluk bitmiştir, hükmen tutukluluk başlamıştır. Tutuklulukla ilgi düzenlemeler hükmen tutuklular için uygulanabilir nitelikte değildir."

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 15:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
gökhan
gökhan - 7 yıl Önce

gücün yetmedi galiba sayın bakan ülkeyi elinize aldınız tekrar geri toplarsınız

banner39