banner39

Adalet Bakanlığı denetimleri iptal etti

Adalet Bakanlığı, yapılacak denetimlerin iptal edildiğini, yeni denetimler için yeni oluşacak HSYK'nın beklendiğini belirtti.

Genel 16.09.2010, 16:34 16.09.2010, 16:34
Adalet Bakanlığı denetimleri iptal etti

Adalet Bakanlığı, yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) oluşuncaya kadar denetimleri iptal ettiğini ve bundan sonra yeni denetim ve soruşturma görevi vermeme kararı aldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında yargıda yaşanacak HSYK seçimi öncesi, müfettiş görevlendirilmesi suretiyle, hâkim ve savcıların baskı altına alınacakları ve kariyer endişesiyle etkilenecekleri iddialarına yer verildiğini hatırlattı.

Bakanlık tarafından mahkemelere müfettişler gönderildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığının vurgulandığı açıklamada, "Yıllık denetim programı çerçevesinde önceden başlayan ve devam eden denetim ve soruşturmalar dışında, 12 Eylül 2010 tarihinden sonra yeni müfettiş görevlendirilmesi yapılmamıştır. Aksine halkoylamasında 'evet' sonucu çıkması üzerine, bu tarihten önce 'onay'ı alınmış ve bayramdan sonra denetime başlanacak 99 yerle ilgili denetim onayları iptal edilmiştir. Halkoylamasında kabul edilen anayasanın geçici 19. maddesi, mevcut Teftiş Kurulu'na, denetim ve soruşturma yapma yetkisi verdiği halde, Bakanlığımız, yargı bağımsızlığına duyduğu saygının gereği olarak ve seçimlerle ilgili spekülasyonlara neden olunmaması amacıyla, yeni HSYK oluşuncaya kadar, denetimleri iptal etmiş ve bundan sonra yeni denetim ve soruşturma görevi vermeme kararı almıştır." ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?