Adalet Bakanlığı'ndan yalanlama

Adalet Bakanlığı, "Böbrek hastası tutuklu avukata 3 gün su vermediler" başlığıyla bazı basın organlarında yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Adalet Bakanlığı'ndan yalanlama

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, "Böbrek hastası tutuklu avukata 3 gün su vermediler" başlığıyla bazı basın organlarında yayınlanan asılsız haber üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Habere konu olan tutuklu Murat Keçeci'nin "silahlı terör örgütüne üye olmak (FETÖ)" suçundan Çorlu Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Aralık 2015 gün ve 2015/440 sorgu sayılı tevkif müzekkeresi ile tutuklanarak, 11 Aralık 2015 tarihinde Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna alındığı bildirildi.

Ceza infaz kurumunun bulunduğu kampüs içerisinde 5 ceza infaz kurumu ve 240 daireden oluşan personel lojmanlarının bulunduğu, söz konusu kurumların ve lojmanların su ihtiyacının Muratlı İsale Hattından, Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından tedarik edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Her ay düzenli olarak Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından tahlilleri yapılan ve içilebilir olduğu belirtilen bu su, 24 saat kesintisiz olarak akmakta olup, hükümlü ve tutuklular ile kurum lojmanlarının sakinleri tarafından kullanılmaktadır.

Tutuklu Murat Keçeci'nin ve kendisini ziyarete gelen 29 avukatın, bugüne kadar tutuklunun su ihtiyacına ilişkin olarak kuruma iletilmiş herhangi bir talepleri ve şikayetlerinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca adı geçen şahsın barındırıldığı odanın suyu 24 saat akmaktadır.

Adı geçenin sağlık nedenleri ile 5 Ocak 2016 tarihinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Polikliniğine sevk edilene kadarki kantin satış fişlerinin incelenmesi neticesinde, 14 Aralık 2015 ve 16 Aralık 2015 tarihlerinde kurum kantininden üç adet 5 litrelik su talebinin olduğu ve talebinin aynı gün yerine getirildiği tespit edilmiştir. Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik yapılan bu tür haberler, gazetecilik etik ilkeleriyle bağdaşmamakta ve gerçeği yansıtmamaktadır."

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 22:24
banner53
YORUM EKLE

banner39