Adıyaman Emniyeti'nden Muharrem iftarı

Adıyaman Emniyet Müdürlüğünce muharrem ayı dolayısıyla düzenlediği iftar yemeğinde konuşan Vali Demirtaş, "Muharrem ayı Müslüman aleminde bir ayrılık değil, birlik ve beraberlik vesilesidir, öyle de görünmelidir" dedi.

Adıyaman Emniyeti'nden Muharrem iftarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, "Muharrem ayı Müslüman aleminde bir ayrılık değil, birlik ve beraberlik vesilesidir, öyle de görünmelidir" dedi.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü tarafından muharrem ayı dolayısıyla Polisevi'nde iftar yemeği düzenlendi. Sünni ve Alevi vatandaşların katıldığı iftarda ezan okunmadan önce bir ozan, saz eşliğinde deyiş ve ilahiler seslendirdi. İftarın ardından Müftü İmran Kılınç, dua okudu.

Vali Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, muharrem ayının İslam tarihinde ve pek çok peygamberin hayatında önemli olayların meydana geldiği, mukaddes bir ay olduğunu söyledi.

Bu ayın Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının şehit edildiği ay olarak hafızalarda yer edindiğini hatırlatan Demirtaş, "Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela'da günlerce aç ve susuz bırakılarak şehit edilmesi, Müslümanların günlünde bir yara olarak ilk günkü gibi tazedir. Kerbala vakası her Müslümanın Allah, Resulullah ve Ehl-i Beyt sevgisini güçlendirmektedir" diye konuştu.

Muharrem ayının bir yas ve matem ayı olduğu kadar, aynı zamanda duyguların birlik ve beraberliği anlamına geldiğini ifade eden Demirtaş, Kerbala olayının Hz. Hüseyin'in sevgisiyle birleşerek bugün herkese hak, hukuk, adalet ve sabrın ne kadar yüce duygular olduğunu hatırlattığını vurguladı.

Adıyaman'ın birlik ve beraberliğinden ödün verilmediğine dikkati çeken Demirtaş, şöyle devam etti:

"Muharrem ayı, Müslüman aleminde bir ayrılık değil, birlik ve beraberlik vesilesidir ve öyle de görünmelidir. Kerbala, hepimiz için ortak bir yas günüdür. Millet olarak birlik ve beraberliğimizin çimentosu diyebileceğimiz ve kökleri tarihe uzanan ortak değerlerimiz vardır. Asırlardır Anadolu topraklarında Sunnisi, Alevisi, Kürt'ü Türk'ü tüm vatandaşlarımız birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaktadır. Öteden beri birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, ilimizde birlik ve beraberliğimizin devam ettiği sürece kardeşliğimizi kimsenin bozmaya gücü yetmeyecektir. Bugün bize düşen de bu gönül birlikteliğini devam ettirmektir."

Alevi dedesi Mahmut Dolaş ise muharrem ayının kendileri için yas ayı olduğunu, bu ayda Allah rızası ve Kerbela'da şehit olanlar için oruç tuttuklarını anlattı.

Türkiye genelinde bu ayda Ehl-i Beyt için aşure pişirilerek iftarlar düzenlendiğini belirten Dolaş, "Türkiye'deki farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeliyiz. İnançlarımızın içerisinde Türkiye büyük bir coğrafyadır. Bu coğrafyada Aleviler de Sünniler de başka inançtaki insanlar da olacaktır. Mühim olan hoşgörüyle birbirimizi kucaklayarak birbirimizi sevmemiz, değerlerimize saygı göstermemizdir. Bu konuda Adıyaman bir örnektir" diye konuştu.

İftara AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Büyükkaramuklu, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Alevi ve Sünni kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 20:05
banner53
YORUM EKLE

banner39