banner39

Adnan Menderesi bugün asmışlardı

Askeri darbeyle iktidardan indirilen Adnan Menderes, 17 Eylül 1960'ta idam edilmişti.

Genel 17.09.2010, 09:29 17.09.2010, 11:45
Adnan Menderesi bugün asmışlardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye 27 Mayıs askeri darbesinden sonra idam edilen rahmetli Başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın utancıyla 49’uncu kez yüzleşecek

Türkiye, bugün seçimle iktidara gelen başbakanı ve iki bakanını asmanın utancıyla bir kez daha yüzleşecek. 27 Mayıs 1960 darbecileri tarafından asılan Başbakan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, idam edilişlerinin 49. yılında anılacak. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 17 Eylül’de idam edilen Adnan Menderes’in demokrasi mirasının çok güçlü olması dolayısıyla, hiç bir darbenin, halkın demokrasiye olan inancını kıramadığını belirtti. 

Bağış 22. Reform İzleme Grubu toplantısının 17 Eylül’de Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı kabirleri başında rahmetle ve saygıyla andıktan sonra yapılacağını söyledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül’de idam cezaları infaz edilen eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun, verdiği hizmetlerle ülkenin gelişimine katkıda bulunmuş iki seçkin devlet ve siyaset adamı olduğunu belirtti.

Şahin, “Polatkan ve Zorlu ailelerinin acısını bir kez daha paylaşıyor, her iki demokrasi şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?