banner39

Afrika'dan pamuk alacağız

Türkiye'nin yıllık pamuk üretimi 850 bin tondan, 450 bin tona gerilediği için Afrika'dan pamuk alıyoruz.

Genel 05.10.2010, 11:57 05.10.2010, 11:57
Afrika'dan pamuk alacağız

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü yıllık 1.5 milyon tonu aşan pamuk talebini karşılamak için pamuk üreticisi Afrika ülkeleri ile işbirliğine gidiyor. Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Ticaret Merkezi – ITC organizasyonu ile Uganda, Tanzanya ve Zambiya'dan pamuk üreticilerinden oluşan bir heyet Ege İhracatçı Birlikleri'ni ziyaret etti.

YERLİ PAMUK ÜRETİMİMİZ YETMİYOR

Ziyarette konuşan, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jak Eskinazi, Türk tekstil ve hazır giyim sektörlerinin yerli üretimin yeterli olmamasından dolayı ağırlıkla ABD, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerden ithalat yoluyla karşıladığını kaydetti. Eskinazi, "Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin üretim durumlarına göre pamuk ihracatına kısıtlama koyabiliyorlar. Bu durumda Türkiye'nin yerli üretimi arttırma ve ABD'den ithalat alternatifi dışında seçeneği kalmıyor. O nedenle, Türk tekstil sektörü olarak Afrika ile işbirliğimizi arttırmak istiyoruz" dedi. Türkiye'nin yıllık pamuk üretiminin 850 bin ton'dan, 450 bin tona gerilediğine işaret eden Eskinazi, Türkiye'de pamuk üretiminin yıllık 1 milyon ton seviyesine çıkarılması için çalışma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE AFRİKA'DA YERİNİ ALMALI

Afrika'dan gelen "Pamuk Heyeti" adına konuşan Uganda Temsilcisi Richard Parwot ise, Afrika'da yatırım için büyük fırsatlar olduğunu, Afrikalı partnerlerle karşılıklı işbirliğine dayalı yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılarını beklediklerini söyledi. Uganda'da her türlü ürünü yetiştirmeye müsait, hiç el değmemiş 2 milyon hektarlık toprak bulunduğuna işaret eden Parwot, "Bu alan kullanılmaya amade. Dünyanın bir çok ülkesinden talepler geliyor. El değmemiş verimli arazilerimizin değerlendirilmesi konusunda Türkiye artık daha fazla geç kalmamalı. Geçmişte bu arazileri değerlendirmek için gelenler halkı sömürmeye yönelik çalışma yaptılar. Çinliler yoğun ilgi gösterdi. Ancak onların antattıklarıyla yaptıkları farklı oldu. Türkiye'den uzanan el bizi mutlu etti. Türkiye'den beklentimiz kaynakların beraber kullanarak birlikte kalkınmak için işbirliği yapmalarıdır" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü