banner39

Afrikalı havacıları Türkiye eğitecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, "Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ile işbirliği halinde, özellikle Afrika'daki sivil havacılık alanındaki teknik personelin eğitimini birlikte gerçekleştireceğiz" dedi.

Genel 19.02.2015, 20:13 19.02.2015, 20:13
Afrikalı havacıları Türkiye eğitecek

Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO)​ ile işbirliği halinde, Afrika'da sivil havacılık alanındaki teknik personelin eğitimini gerçekleştirecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ICAO Genel Sekreteri Raymond Benjamin'i kabul etti. 

Bakan Elvan, görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, sivil havacılık alanında uluslararası düzeyde düzenleyici bir kurum olan ICAO'nun, aynı zamanda ülkelerin sivil havacılıktaki denetimlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Elvan, "Özellikle sivil havacılık alanında Afrika ülkelerinin sivil havacılıkla ilgili teknik elemanlarının eğitimini üstlenmiş bulunuyoruz. Şu ana kadar aslında çok değişik ülkelere yönelik olarak eğitim programlarımız uygulanıyordu ama bunu resmi olarak ortaya koymuş olduk. Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ile işbirliği halinde özellikle Afrika'daki sivil havacılık alanındaki teknik personelin eğitimini birlikte gerçekleştireceğiz. Bu da Türkiye için bir gurur ve onur meselesi" diye konuştu.

Türkiye'nin uluslararası sivil havacılık alanında etkinliğinin önemli ölçüde arttığına dikkati çeken Elvan, son 10 yılda bu alanda ciddi gelişmelere imza atıldığını söyledi. Elvan, 3. havalimanının yapılmasıyla İstanbul'un bir anlamda havacılık sektöründe tüm dünyaya hizmet edebilecek konuma geleceğini ifade etti. 

Uluslararası sivil havacılıkta denetimi çok önemsediklerini belirten Elvan, organizasyonun ölçütleri çerçevesinde tüm sivil havacılık faaliyetlerini yürüttüklerini, bu konuda oldukça hassas davrandıklarını kaydetti.

Türkiye’nin 2016 ICAO Konsey Üyeliği adaylığına işaret eden Elvan, Türkiye'nin sivil havacılıkta sağladığı gelişmeler ve geldiği nokta itibarıyla üyeliği hak ettiğini vurguladı.

ICAO Genel Sekreteri Raymond Benjamin de Türkiye'nin hava trafiğinin yanı sıra sivil havacılık alanındaki faaliyetlerinde de artış olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yalnızca havalimanları açısından değil, aynı zamanda üretim ve imalat açısından önde gelen bir ülke olduğunu ifade eden Benjamin, görüşmelerin her iki tarafa da kazanç sağladığını dile getirdi.

Benjamin, imzalanan anlaşmanın Türkiye ile organizasyon arasında bir ilk olduğunu ve bu açıdan da büyük önem arz ettiğini kaydetti.

 

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?