banner39

Afrika'ya Yardım Koordinasyon toplantısı yapıldı

Çankaya Köşkü'nde yapılan 'Afrika'ya Yardım Koordinasyon Toplantısı'na kamu kuruluşları olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay katılırken, sivil toplum kuruluşlarından da Yeryüzü Doktorları, İHH, Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Türkiye katıldı.

Genel 01.08.2011, 17:00 01.08.2011, 17:00
Afrika'ya Yardım Koordinasyon toplantısı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımlar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda gerçekleştirilecek. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı üzerine, açlık felaketi yaşanan Doğu Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımların daha koordineli bir şekilde yapılması amacıyla Çankaya Köşkü'nde bir toplantı düzenlendi. 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in başkanlığında yapılan toplantıda, başta Somali olmak üzere Kenya, Etiyopya, Cibuti ve Uganda'yı etkileyen ağır kuraklık ve buna bağlı kıtlık sebebiyle yaşanan sıkıntılara Türkiye'den sağlanacak katkılar ve koordinasyon ele alındı. 

AFAD, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay'dan temsilcilerin katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşlarından da Yeryüzü Doktorları, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Türkiye yetkilileri bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, toplantının açılışında, Doğu Afrika'nın son yılların en büyük insani felaketiyle karşı karşıya kaldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Gül'ün yapılacak yardımların ivedilikle koordine edilmesi ve yerlerine ulaştırılması konusunda talimat verdiğini belirtti. 

Cumhurbaşkanlığının, yardımları doğrudan organize etmek gibi bir amacının olmadığını dile getiren İsen, tüm ülkede toplanacak ayni ve nakdi yardımların en sağlıklı şekilde bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli koordinasyon ve desteğin sağlanacağını ifade etti. 

Toplantıya katılan kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de başta Somali olmak üzere Afrika'da yaşanan kıtlığın ancak yapısal çalışmalarla kalıcı olarak aşılabileceği konusunda hemfikir olduklarını bildirdiler. 

Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, Somali Kızılay'ı ile sahada koordineli olarak çalıştıklarını, bölgede özellikle barınmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlattı. 

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Palakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının bu Ramazan'da ''Komşuluk'' ve ''Afrika'ya Yardım'' başlıklı iki tema belirleyerek tüm vatandaşları bu konuda hassas olmaya çağırdığını dile getirdi. 

TİKA Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Kızılay ile ulusal çapta büyük bir yardım kampanyası başlattıklarını ifade etti. 

Yeryüzü Doktorları'ndan Kerem Kınık, bölgedeki kamplarda bugün ilk iftar yemeğini dağıtacaklarını belirtti. 

Kimse Yok Mu Derneği Ankara Şube Müdürü İbrahim Çiçek de geçen hafta Somalili yetkililerle görüşerek yapacakları yardımları en sağlıklı biçimde ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, Somali'ye en etkili şekilde ulaşabilmek için bölgedeki yerel kuruluşlarla işbirliği halinde çalıştıklarını, ülkenin her yerine ulaşma imkanlarının olduğunu kaydetti. 

AFAD Başkanı Ejder Kaya'nın, daha önce Pakistan ve Açe'de olduğu gibi, tüm yardımları organize edecek kapasiteye sahip olduklarını anlattığı toplantıda, Dışişleri Bakanlığından Büyükelçi Erdoğan İşcan çalışmaların yürütülmesinde bakanlığın diplomatik olarak her türlü desteği vereceğini ifade etti.

Toplantıda ayrıca yardımların koordineli bir şekilde toplanması, uçak ve gemi gibi ulaştırma seçeneklerinin değerlendirilmesi ve kıtlıkla acil mücadele sonrasında kalıcı çözümler için ne gibi altyapı hizmetlerinin yapılabileceği konuları da ele alındı. 

AFAD'ın Afrika'ya yapılacak yardımların koordinasyonunu sağlamakla görevli koordinatör kurum olmasına karar verilen toplantıda, Dışişleri Bakanlığının diplomatik, TİKA ve Kızılay'ın da lojistik ve ulaştırma alanlarında ilgili sivil toplum kuruluşlarına destek vermeleri benimsendi. 

'ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR BÜYÜK, KÜÇÜK KATKI SAĞLAYIN'

Cumhurbaşkanı Gül, cuma günü yaptığı açıklamada Afrika'daki açlık konusuna dikkat çekerek, hassasiyetini ''Oradaki insanları görürken, tabii ki dünyanın başka yerlerindeki insanların huzur içinde olmaması gerekir. Ellerinden gelen her türlü yardımı, gayreti göstermeleri gerekir. Türkiye olarak da biz bu tip insani gayretlerin öncülüğünü yaparsak, bundan gurur duyarız. Türk halkının hiçbir çıkar beklemeden insanlık dramına karşı yardım eli uzatması isteniyor. Bunu ben de destekliyorum ve Cumhurbaşkanı olarak talimat da verdim, 'Bununla ilgili organizasyonları koordine edin' diye. Bütün halkıma, herkese, vatandaşlarıma bu çağrıyı yaparım, 'Siz de elinizden geldiği kadar büyük, küçük katkı sağlayın' diye'' sözleriyle dile getirmişti. 

Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'den dün yaptığı değerlendirmede de vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyerek, ''bu konuda harekete geçen kamu veya sivil toplum örgütlerine, az çok demeden destek olunması'' çağrısında bulunmuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?