Ağrı'daki PKK operasyonunda beş kişi tutuklandı

Ağrı'da PKK adına 'mahkeme' kurup insanları yarıladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan altı kiden 5'i tutuklandı

Ağrı'daki PKK operasyonunda beş kişi tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde PKK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 zanlıdan 5'i, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü ile Doğubayazıt Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 Temmuz'da ilçe merkezinde örgüte yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 6 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk çıkarılan zanlılardan M.K. savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılırken, mahkemeye sevk edilen M.B, Z.Ö, C.R, İ.B. ve B.Ç, "terör örgütü üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak, anayasal düzeni bozmaya teşebbüs etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

İlçede bazı vatandaşların PKK tarafından oluşturulan sözde adalet komisyonlarınca çağrıldığı, bu çağrıya uymayanların baskı ve tehdide maruz kaldığı bilgisi üzerine Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde yürütülen teknik ve fiziki takip çalışmalarında, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yargı makamlarına verilen yetkiyi tanımayarak yargılama yapan, keşif faaliyeti icra eden, uyuşmazlıklar hakkında karar vererek bu kararların uygulanmasını sağlamaya yönelik terör örgütünün korkutucu gücünü kullanan ve bu suretle alternatif yargı teşkilatı tesis etmeye çalışan" oluşuma yönelik 3 Temmuz'da düzenlenen operasyonda 6 kişi gözaltına alınmış, bir tabanca, 3 av tüfeği ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39