AİHM'den Türkiye'ye köy bombalama cezası

AİHM, Türkiye'ye "köy bombalamak"tan ceza verdi. Kararla birlikte, Türkiye 38 köylüye 2 milyon 305 bin Euro tazminat ödeyecek

AİHM'den Türkiye'ye köy bombalama cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’yi “köy bombalamak” suçundan mahkum etti. Bugün açıklanan karara göre Türkiye 38 başvurucuya toplam 2 milyon 305 bin Euro manevi, 5 bin 700 Euro maddi tazminat ödeyecek. 19 yıl önce bombalanan köylerle ilgili Türkiye’deki soruşturmada hiçbir gelişme yok.

Şırnak’ın Kumçatı ve Koçağlı köyleri, 26 Mart 1994’te savaş uçaklarıyla bombalandı. İki köyün sakinleri de korucu olarak çalışmayı kabul etmemişlerdi. TSK köylülerin PKK’ya yardım ettiğini ileri sürdü. Köylüler, üzerlerinde uçan uçakları duyduklarını ama olayın kendileriyle ilgisi olduğunu düşünmediklerini, bombalanmayı hiç beklemediklerini anlattılar. Bombardımanda 38 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Erkeklerin çoğunluğu gündüz tarlada çalıştığından, ölenler kadınlar, çocuklar ve yaşlılardı.

Evleri büyük zarar gördü, hayvanları da öldü. Köy bombardımandan sonra yaşanmaz hale geldi. Kuşkonarlılar ertesi gün eşyalarını toplayıp köyden kaçtılar ve bir daha da geri dönmediler.

Dosya 10 yıl boyunca savcılıklar arasında dolaştı. Kuşkonar köyünde olanlarla ilgili ise baştan itibaren hiçbir işlem yapılmadı. Dosya şu anda Diyarbakır Özel Yetkili Başsavcılığı'nda.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 16:50
banner53
YORUM EKLE

banner39