banner39

Aile kurumuna anayasal koruma geliyor

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu teklifle, devlet aile kurumuna anayasal koruma getiriyor. Annelik ve babalık hakları gibi kavramlar anayasaya girecek

Genel 03.08.2012, 09:55 03.08.2012, 09:55
Aile kurumuna anayasal koruma geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Evlilik kurumuna anayasal koruma AK Parti'nin 'Ailenin korunması' başlığıyla TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu teklifle, devlet aile planlamasından çekiliyor, sperm bağışıyla çocuk yapmak zorlaşıyor.

TBMM Uzlaşma Komisyonu'na Temel Hak ve Hürriyetler Bölümü'ndeki 41 madde için sunulan öneride kürtaja karşı devletin anayasal tedbir almasının önünü açacak, 'Devlet, insan neslinin sağlıklı devamı için gerekli tedbirleri alır' hükmü yer aldı. Teklifte, 'devletin aile planlaması yapma yükümlülüğü' de kaldırıldı. Aynı zamanda evlat edinmeyi zora sokacak öneri şöyle:

'1-  Aile, toplumun temelidir; eşler arasında eşitliğe dayanır. Aile ve evlilik kurumu ile annelik ve babalık hakları devletin koruması altındadır.

2- Devlet, insan neslinin sağlıklı devamı, çocukların ve gençlerin gelişimi ve maddi ve manevi varlıklarının korunması için gerekli tedbirleri alır.

3- Her çocuğun anne ve babasını bilme ve ebeveynin de çocuklarla ilişkisini sürdürme hakkı vardır.

4- Küçüklerin bakım ve eğitimi anne ve babanın hakkı ve ödevidir. Devlet bu hak ve ödevin yerine getirilip getirilmediğini denetler.'

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü