banner39

AK Parti İl Başkanı, Feyzioğlu'nu Van'a davet etti

AK Parti Van İl Başkanı Aras, "Sayın Feyzioğlu'nu kamuoyu huzurunda Van'a davet ediyor ve eğer üç maymunu oynamayacaksa kendisine bağımsız ve tarafsız bir şekilde yapılanları görmesini teklif ediyorum" dedi.

Genel 11.05.2014, 18:33 11.05.2014, 18:33
AK Parti İl Başkanı, Feyzioğlu'nu Van'a davet etti

AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümünde Van'la ilgili açıklamalarına ilişkin, "Cübbesiyle boş konuşup, yalan haksız ithamda bulunan Sayın Feyzioğlu'nu kamuoyu huzurunda Van'a davet ediyor ve eğer üç maymunu oynamayacaksa kendisine bağımsız ve tarafsız bir şekilde yapılanları görmesini teklif ediyorum" dedi.

AK Parti İl Başkanı Aras, yaptığı yazılı açıklamada, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümünde Van'la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Aras, Van’da meydana yıkıcı depremlerin ardından geride kalan 2,5 yılda mağduriyetlerin giderildiğini, yaşam koşullarının normale döndüğünü ve yeni bir başlangıç dönemi yaşayan kentin, depremi değil geleceği konuştuğunu bildirerek, Van'ın geldiği bu konumu hayal dahi edemeyen depremzedelerin 1-1,5 yıldan bu yana yeni konutlarında yaşamaya başladığını ifade etti.

Öğrencilerin, yeni okullarda eğitime devam ettiğini, üniversitenin yeniden inşa edildiğini ve esnafın işine kaldığı yerden devam ettiğini vurgulayan Aras, yapılan yatırımlarla yeniden inşa edilen Van'da, hayatın da adeta yeniden başladığını belirtti.

Aras, Van'ın bugünlere gelmesinin en büyük kaynağının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Elbette Van'a elini uzatan ayağa kalkması için yardım eden, Van'ı kucaklayan milli bir birliktelik ve destekler unutulmaz derecededir. Allah herkesten razı olsun. Van'ımız gündeminden depremi çıkarırken, maalesef yalan ve yanlış bilgilerle Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümünde ilimizi tekrar gündeme getiren TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu, Van'da hiçbir şey yapılmamış tarzında beyan ettiği söylemleriyle tamamı ile siyasi şov yaparak, belki de siyasi bir deprem yaratma amacıyla hepimizi şaşırtmış ve üzmüştür. Öncelikle Sayın Feyzioğlu'nu bu tutarsız ve hukuksuz söyleminden ötürü şiddetle kınıyoruz. 'Yiğidi öldür hakkını yeme' diyen atalarımızdan dahi ders almayan Feyzioğlu'nun, deprem günü kabinesiyle Van'a çıkarma yapan ve o günden itibaren yaraların sarılması için gece gündüz seferber olan Sayın Başbakanımızın ve AK Parti iktidarımızın Van'a yaptığı eserleri görmezden gelerek konteyner kentte kalan 67 aileyi gündeme alması ve bir de işin aslını doğru şekilde yansıtmaması Feyzioğlu'nun acı bir gaflete düştüğünü göstermiştir."

BİR YILDA 17 BİN 486 KONUT

Deprem felaketinde evleri yıkılan veya ağır hasar gören konut sahibi vatandaşlar için depremden bir yıl gibi kısa bir süre sonra toplamda 17 bin 486 yeni konut inşa edildiğini anımsatan Aras, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti iktidarı bu konutları hak sahiplerine teslim ederken, başvuruda bulunmayan vatandaşlardan artan Van merkez ve Erciş ilçemizdeki toplam 2 bine yakın konutu ise Afet Kanununda yeri olmamasına rağmen, Sayın Başbakanımızın talimatı üzerine kiracı vatandaşlara, hak sahibi afetzedeler gibi eşit şartlarda, pozitif bir ayrımcılık yapılmamak üzere kura çekimi neticesinde tahsis etmiştir. Bu sayede konteyner kentlerde kalan konut hak sahibi vatandaşlarımız yeni konutlarına yerleşirken, kiracı vatandaşlarımızın büyük bir oranı ise Van'ın normal yaşam düzenine kavuşarak eski düzenlerine dönmüşlerdir."

KONTEYNER KENTTE YAŞAYAN AİLELERİN DURUMU

Aras, tüm bunlar olurken 155 ailenin konteyner kentte kalmaya ısrar ettiğine ve bedelsiz şartlarda kendilerine konut tahsis edilmesini istediklerine dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"Bunun üzerine gerek şahsım gerekse milletvekillerimiz birkaç kez bu aileler ile görüşerek, bu talebin mümkün olmadığını, zira kendileri gibi Van'da veya Türkiye'de yüz binlerce gelir seviyesi düşük kiracı konumundaki ailenin olduğunu, onlardan hiçbir farklarının olmadığını, eğer bu gibi bir hak verilirse herkese böyle bir hakkın verilmesi gerektiğini dile getirmiştik. Kısacası devletin de sosyal sorumluluğunun bir sınırının olduğunu söylemeye çalışmıştık. Tabii bu realiteyi dile getirirken yine de mümkün derecede bu ailelere kira ve gıda yardımı ile her aileden bir kişiye iş imkanı sağlamak için birçok girişimlerde bulunmuştuk ve bunun neticesinde sözünü ettiğimiz imkanlar valiliğimiz tarafından oluşturularak bu ailelere sunulmuştu. Sonuç olarak 155 ailenin çoğu bu imkanlardan yararlanmak üzere konteyner kentten çıkarken, geriye kalan 67 aile ise bedelsiz konut ısrarını bugüne kadar sürdürmeye devam etmektedir.

İşin aslı bu aileler adeta depremi fırsata dönüştürmek ve işi yokuşa sürmek amacıyla bilhassa muhalif siyasetin körüklediği sembolik mağdur argümanı olarak kalmaya devam etmektedirler. Bu sembolik argümanla Van'ı gündem yapmaya çalışanlar hükümetin sosyal sorumsuzluğunu delil olarak kullanmaya çalışmaktadırlar. Oysa AK Parti iktidarı Van'da sosyal sorumluluğunu başarılı bir şekilde en üst düzeyde yerine getirmiştir. Üstüne düşeni yapmıştır. Sayın Feyzioğlu o ailelerin talebinin yerine getirilmesini isterken hukuksuz ve adil olmayan bir yolu hukukçu kimliğiyle açmaya çalışmaktadır. Halbuki herkese böyle bir hak doğacağının ve diğer depremzedelere haksızlık yapılacağının bilmesi gerekmektedir."

DEPREMDEN BUGÜNE YAPILANLAR

TBB Başkanı Feyzioğlu'nun, AK Parti iktidarının Van'a 5 katrilyon 226 trilyon lira harcama yapıldığını bilmeyecek kadar cehalete düştüğüne dikkati çeken Abdullah Aras, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Kısa bir özetle hatırlatmak gerekirse ilk günlerde çadır kentler kurularak vatandaşlarımızın her türlü yaşam ihtiyaçları karşılanmış toplamda 13 adet çadır kent kurularak 72 bin adet çadır tahsis edilmiştir. Hemen ardından konteyner kentler kurulmuş ve 30 bin adet konteynerde 175 bin vatandaşımıza barınma imkanı sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın gıda, ısınma, banyo, sağlık, eğitim ve sosyal ihtiyaçları gibi temel ihtiyaçları karşılanmıştır. Bütün bunlar yapıldığı sırada aynı zamanda Sayın Başbakanımızın ve iktidarımızın Van'ın yaralarını sarma mücadelesinin bir parçası olan konut inşasına başlanmış ve bir yıl gibi kısa bir sürede 17 bin 486 bin kalıcı konut depremzede hak sahiplerine teslim edilmiştir. 2013 yılı itibarıyla toplamda 23 bin 686 adet konut ve 2 bin 387 adet ahır inşa edilmiştir. 6 bin 88 esnafa 368 milyon 241 bin lira faizsiz acil kredi desteği verilmiştir. 7 bin 200 kişiye İŞKUR vasıtasıyla istihdam sağlanmıştır. SGK ve vergiler ertelenmiş ki vergi ertelemesi hala devam etmektedir.

Depremde bin 18 derslik yıkılmasına karşın 3 bine yakın yeni derslik inşa edilmiştir. Ayrıca belediyenin görev alanında olmasına rağmen 15 milyon liraya mal olan şehir içi su şebekeleri yenilenerek 150 milyon liraya mal olan 47 kilometrelik yeni içme suyu ishale hattı yapılmıştır. Van ve Erciş merkez yeni bir imar planına kavuşturulmuştur. Bunlar sadece yapılanların bir kısmıdır. Dolayısıyla tümünü  yazmaya anlatmaya sayfalar sığmaz. Van halkı neyin ne olduğunu, nelerin yapıldığını gayet iyi bilmektedir. Kimlerin Van üzerinden kirli hesaplar yürüttüğünü ve bu tarihi güzelliklere gölge düşürmeye çalıştıklarını iyi bilmektedir. Sayın Feyzioğlu gibi istismarcıların kullandıkları argümanların halk nezdinde hiçbir karşılığı ve tutar yanı yoktur. Türkiye'nin vicdanı olan Van, iktidarın da sosyal sorumluluğunun yüz akı olmuş, rekor düzeyde tarihi başarıları olmuştur. Cübbesiyle boş konuşup, yalan haksız ithamda bulunan Sayın Feyzioğlu'nu kamuoyu huzurunda Van'a davet ediyor ve eğer üç maymunu oynamayacaksa kendisine bağımsız ve tarafsız şekilde yapılanları görmesini teklif ediyorum."

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?