banner39

Akil adamlar listesinde ilahiyatçılar da var

PKK'nın sınırdışına çekilmesi için hükümetin oluşturacağı "akil adamlar" listesinde sanatçılar, siyasetçiler ve ilahiyatçılar yer alıyor. Listede yedi de kadın bulunuyor

Genel 26.03.2013, 11:37 26.03.2013, 11:37
Akil adamlar listesinde ilahiyatçılar da var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "havuz oluşturduk" dediği "akil adamlar" listesinde yedi kadın yer alıyor. Listede sanatçıların yanı sıra ilahiyatçıların olması da dikkat çekti.

"Hakem heyeti" olarak değerlendirilen liste 35 isimden oluşuyor. Havuz oluşturma çalışmaları ve değerlendirmelere devam edilirken, akil insanların söz konusu 35 isim arasından seçilebileceği belirtiliyor.

Sabah gazetesinden Yahya Bostan'ın haberine göre yedi kadının dikkat çektiği listede, her kesimin kendisini bulacağı bir sıralama yapıldığı gözden kaçmıyor. Değerlendirmesi yapılan havuzda siyaset dünyasının önemli isimleri öne çıkıyor. Leyla Zana, eski CHP'li Eşref Erdem, AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat ve bölge halkının yakından tanıdığı siyasetçi Haşim Haşimi dikkat çeken isimlerden.

Bir dönem Ülkü Ocakları yöneticiliği yapan, işadamı Mahir Damatlar da listede yer alıyor.

18 yıl önce PKK'nın alıkoyduğu 8 askeri Kuzey Irak'a giderek alan Refah Partisi eski Van Milletvekili Fethullah Erbaş, DEP eski Milletvekili Sedat Yurttaş ve CHP eski Milletvekili Ziya Halis havuzda yer alan diğer siyasetçiler.

Yazar Mehmet Barlas, Yazar Yaşar Kemal, gazeteci Hasan Cemal de havuz listesinde öne çıkıyor. Ali Bayramoğlu, Avni Özgürel, Etyen Mahçupyan, Hilal Kaplan, Hüseyin Gülerce, Mustafa Karaalioğlu, Ömer Laçiner, Oya Baydar değerlendirilen isimler arasında yer alıyor.

Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu ve Hayrettin Karaman gibi ilahiyatçıların yanı sıra değerlendirilen havuz listesinde Hrant Dink'in avukatı Fethiye Çetin'in ismi de var.

Çözüm sürecine verdiği destekle bilinen ve konserlerinde bunu dile getiren ünlü sanatçı Sezen Aksu, taş atan çocuklar yasası için Erdoğan'la görüşen ve bu konuda çalışmalar yapan sanatçı Lale Mansur ile BDP'den Tunceli milletvekili adayı olan Ferhat Tunç havuz listesindeki isimler arasında yer alıyor.

Zeynel Abidin Erdem, Diyarbakır Sanayi Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Kaya listede yer alan iş adamlarından. Başbakan Erdoğan, hafta sonu akil adamlar heyetine ilişkin yaptığı açıklamada "Hakikatleri Araştırma Komisyonu ifadesi bizim kabul edeceğimiz yaklaşım değil. Akil adamlar konusu gündemde. Böyle bir komisyon olabilir. Ama akil adamların oluşması toplumsal psikoloji için önemli" demiş, "siyasi coğrafyamızı özellikle bilgilendirme, hazırlama noktasında arkadaşlarla üzerinde çalışıyoruz. Burada yani 7'li bazı gruplar oluşturabiliriz. Halkı buna hazırlamak önemli" diye eklemişti.

Yorumlar (1)
atalay konuralp 10 yıl önce
akil adam diye diye akıl eksikliği olanlarda listeye girmiş.Etyen, Y.kemal, dengi bir, haşim, hahir, ne işi var listede.bunlar kimden yana? pkk yı alkışlasınlar diyemi listede..leylailale, sezen bunlar ne anlar bu işten? bu iş için mürekkep yalamış hukuk bilen vede ''düşmanımın düşmanı''olanlar seçilmeli.barı tarkan sesigüzel, aysel tanju , ajda pekken gönül yazar yazılsaydı komedi olmazmıydı? buda aynı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?