banner15

Akkuyu'da ilk kazma mart veya nisanda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çalışmalar çerçevesinde nükleer bir köy kurulacağını belirtti.

Akkuyu'da ilk kazma mart veya nisanda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin'de nükleer santral kurulmasına ilişkin Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde nükleer enerji eğitimi için Moskova'ya gidecek 83 öğrenciyi Bakanlıkta kabul etti.

Yıldız, kabulde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKKUYU'DA İLK KAZMA MART VEYA NİSANDA VURULACAK

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ÇED raporu süreci ve santral inşaatının takvimiyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Yıldız, ÇED sürecinin önümüzdeki ay tamamlanmasının beklendiğini bildirdi. İnceleme ve değerlendirme komisyonu üyesi 56 kurumun düzeltme çalışmalarının da kısmen uzun sürdüğünü anlatan Yıldız, "Hem inşaat hem de elektrik üretimi ile alakalı hedeflerimizi değiştirmek istemiyoruz. Hazırlık süreci fazla olmuş olabilir ama özellikle hem inşaatın hem de elektrik üretiminin gecikmemesini istiyoruz" diye konuştu.

Yıldız, inşaat lisansı alındıktan sonra sahada nükleer ada ve türbin adası inşaatlarına da başlanacağını dile getirerek, çalışanlar, mühendisler ve işçilerin yaşayacağı 4 bin kişilik nükleer bir köy kurulacağını ifade etti.

Mart veya nisanda ilk kazmayı vurmak istediklerini bildiren Yıldız, "Bu, nükleer güç santralinin binasının core (çekirdek) tabakasının temeli anlamına gelmeyebilir. Ama liman inşaatının ve nükleer köyün inşallah temelini mart veya nisan ayında atmış olmamız lazım" dedi.

Bunun lojistik hizmetleri hızlandıracağını belirten Yıldız, aynı zamanda çalışanların barınabilecekleri ve her türlü sosyal donatısıyla yaşayabilecekleri bir projenin de gerçekleştirilmiş olacağını söyledi.

"ATOM BOMBASI HEDEFİMİZ YOK"

Öğrenci yakınlarının sorularını da yanıtlayan Yıldız, "Nükleer araştırma laboratuvarlarının kurulup kurulmayacağına ilişkin" bir soru üzerine, Almanya'daki bir gazetenin Türkiye'nin nükleer güç santralleri ile alakalı gerçekleştireceği işlemleri "yakıt zenginleştirmesi ve atom bombası yapılacağı" şeklinde sunduğunu kaydetti.

Türkiye'nin araştırma reaktörleri ile ilgili hedefleri bulunduğunun altını çizen Yıldız, "Bunun atom bombası yapmak gibi barışın dışındaki gerekçelerle bir savaş gerekçesi olarak kullanılmaya çalışılmasının, Türkiye'nin böyle tanıtılmaya çalışılmasının kasta mahsus olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, Türkiye'de son 3 aydır bu konuda çok farklı spekülatif haberlerin yayılmasına çalışıldığına dikkati çekerek, "Türkiye'nin atom bombası yapmakla alakalı herhangi bir hedefi yoktur. Enerji sektörünü yalnızca barışçıl amaçlarla kullanmaya dönük geniş bir stratejisi vardır" diye konuştu.

Nükleer yakıtın zenginleştirilmesiyle alakalı da bir hedefleri bulunmadığının altını çizen Yıldız, buna karşın 10 yıl veya 30 yıl sonrasına şimdiden bir rezerv koyamayacağını belirtti.

Araştırma reaktörü ile alakalı çalışmalar olacağını bildiren Yıldız, "Hem Rusya Federasyonu hem de Japonya ve Fransa ile geliştireceğimiz bu projeler, bütün bu araştırma reaktörlerini de içine alacak. Biz de nükleer güç santralini hem yapan, uygulayan ve bunu başka ülkelerle paylaşan bir seviyeye geleceğiz. Bu siyasi kararlılığımız var" ifadesini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 01:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35