AKP'de parti büyükleri telaşta

Başbakan Erdoğan'ın, "önemli isimleri listede görmezseniz şaşırmayın" sözleri, "parti büyüğü" olarak anılan, bakan, genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekillerini telaşlandırdı.

AKP'de parti büyükleri telaşta

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 9 kurmayıyla milletvekili listelerine son şekli vermek için kampa girdi. AKP Genel Merkezi'ndeki Genel Başkanlık katına giriş çıkışı kapattıran Erdoğan'ın, dünkü Grup toplantısının kapalı bölümünde yaptığı açıklamalar, milletvekillerinin keyfini kaçırdı.

Erdoğan'ın, parti tüzüğünde yer alan en fazla üç dönem vekillik şartına dikkat çekerek, "Herkesi aday yapıp önümüzdeki dönem Meclis'i boşaltmak istemiyoruz. Bu yüzden bazı arkadaşları bu dönem geri çekeceğiz. O nedenle çok önemli isimler listeye giremeyebilir. Onları genel merkezde, başka noktalarda değerlendirebiliriz" sözleri, “yerim garanti” görüşündeki “parti büyüklerini” telaşlandırdı. Başbakan Erdoğan, kritik açıklamasında, milletvekillerine, “iki dönemdir vekil olanların bir bölümünü de gelecek dönemi düşünerek” listede yer almayacağını söyledi.

3 VE DAHA FAZLA DÖNEM YAPANLARIN ŞANSI ÇOK ÇOK AZ

Başbakan'ın sözlerinden, halen üç ve daha fazla dönem vekillik yapanların şansının çok az olduğu kaydedilirken, bu isimlerin parti yönetiminde değerlendirileceği belirtiliyor. Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihine göre 2012 Ağustos'unda ya da 2014 Ağustos'unda Cumhurbaşkanı olması durumunda AKP''yi emanet edeceği isimleri Genel Merkez'de değerlendireceği kaydediliyor. AKP vitrinin önemli ölçüde değişeceği görüşü ağırlık kazanırken, 3 ve daha fazla dönemdir milletvekilliği yapan toplam 35 isim bulunuyor. Bunlar arasında Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Abdulkadir Aksu, Vecdi Gönül, Salih Kapusuz

M.Ali Şahin, Dengir Fırat gibi isimler yer alıyor.
AK Parti kulislerinde, Erdoğan'ın açıklamalarından yola çıkarak, 333 kişilik Meclis Grubu'nun 3'te 2'sine yakınını yani 200 civarında ismin listelerde yer almayacağı kaydediliyor. Milletvekilliğinde 2'inci dönemini dolduran yani AKP'yle birlikte TBMM'ye girmiş, 127 milletvekilinin yarısından fazlasının da “gelecek dönem” için kenarda tutulacağı belirtiliyor. İlk kez bu dönem milletvekili olan 153 AKP'nin ise yeniden gelme şansı en yüksek grupta olduğu kaydediliyor.

REKORTMEN VEKİL : ÇİFTÇİ ALİ ER

AKP'de milletvekilliği rekoru Mersin Milletvekili Ali Er'de. Er, 1987 seçimlerinden bu yana kesintisiz milletvekilliği yapıyor. Meclis albümünde Ali Er'in meslek hanesinde çiftçi yazıyor. AK P'de uzun süredir milletvekilliği yapan isimler şöyle :

5 dönem : Cemil Çiçek, Abdulkadir Aksu. 4 dönem : Bülent Arınç, Salih Kapusuz, Köksal Toptan, Avni Doğan, Sait Açba, İsmail Özgün, Altan Karapaşaoğlu,
3 dönem : Mehmet Ali Şahin, Faruk Çelik, Vecdi Gönül, Mehmet Sağlam, Mehmet Çiçek,Necati Çetinkaya, Zeki Karabayır, Sadık Yakut, Zülfikar İzol, Kemalettin Göktaş, Özkan Öksüz. Veli Seyda. Nusret Bayraktar, İrfan Gündüz, Osman Aslan, A. Edip Uğur, Vahit Erdem, Dengir Fırat, Eyüp Fatsa, Yahya Akman, Kazım Ataoğlu, Ahmet İyimaya, Zeki Ergezen, Osman Pepe, Saffet Kaya,

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39