banner15

AKP'nin yeni taktiği tuttu

AK Parti'nin seçmene yönelik olarak Pursaklar'da uyguladığı taktik başarılı olunca, yaygınlaştırılması kararı alındı.

AKP'nin yeni taktiği tuttu


Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

AK Parti, ilk kez 2011 genel seçimlerinde uygulanacak düzenlemelerin provasını Ankara'nın Pursaklar ilçesinde yaptı. Sandıkta "adam adama markaj" taktiği sayesinde, AK Parti'nin son seçimde yüzde 57 oy aldığı Pursaklar'dan yüzde 82 'evet' oyu çıktı.

12 Eylül referandumunu 2011’de yapılacak genel seçimlerin bir tatbikatı olarak gören AK Parti, düğmeye bastığı yeni sandık teşkilatlanmasının ilk provasını da halk oylaması sırasında yaptı. Her sandık için 9 kişiden oluşan bir teşkilatlanma modeli için hazırlıklarını sürdüren AK Parti’de, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, modeli pilot bölge olarak Ankara’nın merkez ilçesi Pursaklar’da denedi.

90 bin üzerinde nüfusu, 60 bin üzerinde de seçmeni bulunan Pursaklar’da seçmen bazlı çalışma çerçevesinde sandıklarda oy kullanacak seçmenler sandık yönetim kurulu üyelerine 20-30 arasında paylaştırıldı. Çalışma çerçevesinde sandık kurulu üyeleri seçmenle bire bir temasa geçerek markaja aldı. Yaşı 30'un altındaki genç seçmenler genç müşahitlere, bayan seçmenler bayan müşahitlere zimmetlendi. "Adam adama markaj" takliği çerçevesinde hareket edildi. AK Parti’nin 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimde yüzde 57 ile belediye başkanlığını aldığı Pursaklar’da, halk oylamasında Ankara merkez ilçeler arasında yüzde 82 ile “evet” rekoru kırılması dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 18:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35