banner39

Alanya-Schhwechat arasındaki kardeşliğe son

Alanya Belediye Meclisi, aldığı kararla Avusturya'nın Schwechat kentiyle kardeş şehir protokolünü sona erdirdi

Genel 19.08.2016, 15:51 19.08.2016, 16:22
Alanya-Schhwechat arasındaki kardeşliğe son

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Schwechat Uluslararası Havalimanı'nda bulunan panoda Türkiye aleyhtarı haber yayınlanması üzerine Alanya Belediye Meclisi, Schwechat ile aralarındaki kardeş şehir uygulamasına son verdi.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, meclis toplantısındaki konuşmasında, Schwechat Uluslararası Havalimanı'nda yolcu gidiş salonunda yer alan reklam panosundaki Türkiye aleyhtarı protestonun kendilerini üzdüğünü söyledi.

Olayın kardeş şehirlerinde gerçekleşmesinin vahim olduğunu belirten Yücel, Schwechat yetkilileriyle konuyla ilgili yazıştıklarını ifade etti.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMASI, HAKARET ÖZGÜRLÜĞÜ VERMEZ'

Kendilerine gelen cevabı 2 Ağustos'ta yaptıkları meclis toplantısında okuduklarını anlatan Yücel, şöyle konuştu:

"Bizlere 'Panodaki yazıların Schwechat ile ilgisi bulunmadığını, ifade özgürlüğünün olduğunu, yerel ve genel hükümetin etkisinin olmadığını, Türkiye'deki politik gelişmelerin de tüm dünyada takip edildiğini' bildirdiler. Avusturya'da ifade özgürlüğünün hatırlatılmasına bizim de söyleyecek sözümüz vardı. İfade özgürlüğünün olması, Cumhurbaşkanımıza hakaret etme hakkı vermez. Bunu kabul edemeyiz. O yazıları hatırlattığımız belediye başkanının bizim yanımızda olmasını beklerken, verdiği cevap şaşırttı. Hiç kimsenin bizleri bu şekilde üzmeye hakkı yoktur."

Kardeş şehirden içlerini rahatlatacak bir açıklama beklerken aynı havaalanında ikinci yazının çıktığına işaret eden Yücel, "Kanaatimce artık bu kardeşliğin devam etmesine gerek yok. Oysa istenmeyen böyle bir hadisenin çıkmasını ben olsam engellerdim." değerlendirmesinde bulundu.

Belediye Meclisi, parti grup sözcülerinin konuşmasının ardından Alanya ve Schwechat kardeş şehir protokolünün iptali istemiyle sunulan tasarıyı kabul etti.

Kararın ardından, yaklaşık 15 yıl önce Schwechat Belediyesi ile yapılan kardeşlik anlaşması metni, Yücel tarafından Belediye Meclis Salonu'ndaki duvardan indirildi.

OLAY

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın Schwechat Uluslararası Havalimanı'ndaki panoda, "Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor" başlığıyla yayınlanan haber, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tepkisi ve girişimde bulunması sonrası kaldırılmıştı. Havalimanındaki skandalın ardından Avusturya Maslahatgüzarı, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Türkiye'nin tepkisi iletilmişti.

Geçen haftalarda da aynı havalimanındaki ekranda "Türkiye tatiliyle sadece Erdoğan'ı destekliyorsunuz" başlığıyla Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı yayınlanan haber, yine Dışişleri Bakanlığının müdahalesi sonucu kaldırılmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?