banner39

Ala'ya göre Cizre'de Polis müdahale etmedi

İçişleri Bakanı Ala, Cizre'de küçük bir çocuğun ölümüne neden olaylar sırasında polisin müdahalede bulunmadığını, gaz ya da silah kullanılmadığını söyledi

Genel 14.01.2015, 21:56 15.01.2015, 10:20
Ala'ya göre Cizre'de Polis müdahale etmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cizre'de yaşananlara ilişkin, "Bugün herhangi bir polis müdahalesi, silahla ya da gazla olmamış. Buna rağmen bununla birlikte bu çocuğumuz orada vefat etmiş. Bununla ilgili ciddi bir soruşturma başlatacağız" dedi.

Ala, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Cizre'deki olaylar ve orada 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın hayatını kaybetmesine ilişkin soru üzerine Bakan Ala, Türkiye'nin ağır maliyetler ödediği, büyük bir problemi çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Burada provokasyonlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ala, "Biz bunun köklü çözümünde ciddi mesafeler aldık. Bu ciddi mesafelerin alınması ve işin çözüleceğine dair ümitlerin artması provokasyonları birlikte getiriyor" diye konuştu.

Konuyu hassasiyetle ele aldıklarını dile getiren Bakan Ala, Cizre'de hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'a Allah'tan rahmet diledi.

"PROVOKASYON"

"Bunlar bizim çocuklarımız" diyen Bakan Ala, şunları kaydetti: Şu anda provokasyonun çok açık bir şekliyle karşı karşıyayız. Bugün ben hem valiyi hem oradaki yetkilileri aradım. Orada polis hiçbir biçimde, bana verilen bilgi, silah kullanmamıştır, gaz kullanmamıştır bugün. Akşamüstü vefat etmiş, yaralanmış hastaneye götürüldükten sonra vefat etti. Bir takım sitelerde 'polisin silahıyla veya gaz bombasının parçasıyla vefat ettiği' söyleniyor. Bu kesinlikle doğru değil. Zaman zaman orada polise karşı silah kullanılıyor, polis silahla karşılık veriyor. Terör bölgesi, terörün olduğu yerde bu tür çatışmalar da olabiliyor. Toplumsal olaylar oluyor gaz kullanılıyor. Ama bugün bu yok. Bugün herhangi bir polis müdahalesi, silahla ya da gazla olmamış. Buna rağmen bununla birlikte bu çocuğumuz orada vefat etmiş. Bununla ilgili ciddi bir soruşturma başlatacağız. Savcılık orada başlatıyor. Kim yaptı, neden yaptı. Çünkü bu tür şeyler her yerden olabilir. Onun için çok ciddi şekilde meselenin soruşturulması ve kamuoyuyla paylaşılması lazım. Bu da yapılacaktır. Orada polis, güvenlik güçleri gaz kullanmamış bugün, herhangi bir silah kullanmamış ama bir şekilde bu çocuğumuz orada vefat etmiş. Bu soruşturulacak tabii.

CİZRE'DE DURUM KONTROL ALTINDA MI?

Asayiş olaylarını Cizre'de de gidereceklerini söyleyen Ala, "Cizre'de durum kontrol altında mı?" şeklindeki soruya da "Elbette kontrol altında. Zaten ülkenin bir parçası ve orada da o asayiş problemlerinin de bu kadar kaşınmasına rağmen ki çok kaşınmasına rağmen çok başka provokatörler de devreye giriyor, bunların da oluşturduğu kara propaganda ve iklime boyun eğmeden, ona mahkum olmadan, o yanlışları yapmadan, onların arzu ettiği yanlışları yapmadan, eskiden olduğu gibi, biz bu meseleyi de çözüyoruz, çözeceğiz. Merak etmeyiniz" yanıtını verdi.

Ala, Nihat Kazanhan'ın ölümüyle ilgili söyleyeceği bir şey olup olmadığının sorulması üzerine, "Bugün orada polis silah da kullanmamış, herhangi bir gaz da kullanmamış. Dolayısıyla açık bir provokasyon var. Ama o provokasyonu çözmek de bizim işimiz. Tabii soruşturacağız hem savcılık hem idari açıdan ciddi bir soruşturma yaparak bunu ortaya çıkaracağız" diye konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?