banner15

Albay Özüer de 'andıç'tan tutuklandı

İnternet andıcı davasında hakkında yakalama kararı bulunan Albay Sedat Özüer, Silivri'deki mahkeme tarafından tutuklandı

Albay Özüer de 'andıç'tan tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnternet andıcı davası kapsamında hakkında yakalama karar ı çıkarılan Albay Sedat Özüer, çıkarıldığı İstanbul 10. Ağır Ceza mahkemesi tarafından tutuklandı. Böylece davada tutuklu sanık sayısı 7'ye yükseldi.

Albay Sedat Özüer öğlen saatlerinde Merkez Komutanlığı'na bağlı sivil bir araçla Silivri'ye getirildi. Yakalama kararını veren 13. Ağır Ceza Mahkemes'nin bugün Silivri'de bulunması nedeniyle Özüer, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin bitişiğinde bulunan duru şma salona geldi. Özüer, bugün görülen Balyoz davası için öğle arası verildiği sırada boşalan duruşma salonunda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim kar şısına çıktı.

Kurmay Albay olduğunu belirten Özüer, aylık gelirinin de 5 bin TL olduğunu söyledi. İddianameyi okuduğunu ve hakkında iddia edilen suçlamaları kabul etmesinin mümkün olmadığını belirten Özüer, "Hukuka aykırı hiçbir şey yapmadım. Ben Bilgi Destek Dairesi Birinci Şubede görevliydim. Görev alanım PKK ile ilgili sitelerdi." dedi.

Avukatı Ali Ozan Açıkalın da, sanık Özüer'in kaçma şüphesinin olmadığını söyleyerek, "Sanık hayatında ilk kez mahkeme heyetinin önüne çıkmıştır. Sanığın görev alanı PKK ile ilgili sitelerdir. Müvekkilim suçsuzdur. Takdir mahkemenindir." diye konuştu. Haziran ayında yurt dışında olduğu için savcıya ifade veremediğini söyleyen Özüer, "Dün akşam yurtdışından geldim. Bugün de gönüllü olarak mahkemeye gelip teslim oldum. Takdir mahkemenindir." dedi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sanık hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu belirterek Özüer hakkında tutuklama kararı verilhmesini istedi. Mahkeme heyeti, delil durumunu ve kuvvetli suç şüphesini gözününde bulundurarak Özüer'in tutuklanmasına karar verildi. "Tü rkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı örgüt üyesi olmak" Sedat Özüer için adli kontrol uygulamasının da yetersiz kalacağını açıklandı. Daha önce de İnternet Andıcı davası kapsamında, Balyoz davasının da sanığı olan Mehmet Otuzbiroğlu ile Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 6 sanık tutuklanmıştı. Özüer ile birlikte tutuklanan sanık sayısı 7'ye yükselirken halen 7 sanık hakkında daha yakalama kararı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35