banner39

Alemdaroğlu hakkında suç duyurusu

Mazlumder, 28 Şubat soruşturması kapsamında türban kararlarıyla tanınan İstanbul Üniversitesi rektörü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genel 09.05.2012, 18:30 09.05.2012, 18:30
Alemdaroğlu hakkında suç duyurusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, ''28 Şubat post modern darbesi''nin soruşturulduğu dosyaya katkı sunacağı düşüncesiyle, eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Gaziantep Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Çelik, 24 Nisan 2012 tarihli bir gazetede yer alan haberde, ''Eski İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun Milli Güvenlik Kurulu'na hitaben yazdığı mektupta, İstanbul İdare ve Vergi mahkemelerinde görev yapan kimi hakim ve savcıların bazı cemaat ve tarikatlarla bağlantılı olduğu, eşlerinin çağdaş kıyafetlerle dolaşmadıkları ve türban taktıkları'' yönünde iddiaların yer aldığını belirtti.

SUÇ İŞLEDİ!

Mektupta isimleri verilen kişilerin görevden alınmasının da istendiğine değinen Çelik, Alemdaroğlu'nun ''Kişilerin dini, felsefi ve siyasi inançlarını belirterek, bu kişilerin özel yaşamlarını ihlal ettiğini ve bu kişilerin verilerini kaydederek başkalarıyla paylaştığını'', dolayısıyla Türk Ceza Kanunu'nun 134 ve 135. maddelerine göre suç işlediğini ifade etti.

İnsan hakları derneği olan Mazlumder'in temel bir insan hakkı olan ''İnsanların özel hayatlarını, felsefi, dini ve siyasi inançlarını belirtip fişleyerek, toplumda korku imparatorluğu oluşturan ve kamu görevini kötüye kullanan bu tür insanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunmayı kendine bir görev saydığını'' ifade eden Çelik, ''Bu nedenle yürütülmekte olan 28 Şubat post modern darbesinin soruşturulduğu dosyaya katkı sunacağı düşüncesiyle İÜ eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz'' dedi.

Açıklamanın ardından Çelik ve beraberindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, adliyeye girerek, suç duyurusu dilekçesini savcılığa teslim etti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?