banner15

Alevi bildirisi: İslam dışı değiliz

6. İnanç Önderleri Toplantısı sonuç bildirgesinde İslam dünyasında akan kanların İslam inancından uzaklaşmanın bir sonucu olduğu belirtildi, Alevi İslam inancının Kuran ve Ehl-i Beyt yolu olduğu vurgulandı

Alevi bildirisi: İslam dışı değiliz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cem Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen 6. İnanç Önderleri Toplantısı'nda Alevi İslam inancının Allah'ın birliği, Hz. Muhammed'in nübüvveti, ve İmam Ali'nin velayet ve imameti ışığında Kuran ve Ehl-i Beyt'in yolundan gittiği vurgulandı.

Toplantının sonunda açıklanan bildiride Alevilikte kin, nefret, cebir ve şiddete, insanlar arasında ayrımcılık, hor görme, dışlama ve ötekileştirmeye yer olmadığı belirtilerek İslam coğrafyasında dökülmekte olan kanların İslam anlayışından uzaklaşmanın bir sonucu olduğu kaydedildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"6. İnanç Önderleri Toplantısına katılan ülkelerin, Ehl-i Beyt dostu temsilcileri olarak İslam dünyasında vahşet ve şiddete sebep olanları nefretle kınıyoruz. İçinde bulunduğumuz mübarek Muharrem ayının başta Alevi İslam dünyası olmak üzere tüm İslam ve insanlık alemine barış ve huzur getirmesini diliyoruz.

Türkiye de yaşayan milyonlarca Alevi'nin bir an önce eşit yurttaşlık haklarına kavuşması, ülkede gerçek anlamda İnanç özgürlüğü'nün hakim olması için yapılacak yasal düzenlemeler ve yürütülmekte olan yeni Anayasa çalışmalarının bir an önce sonuçlandırılmasını beklemekteyiz.

İnanç özgürlükleriyle ilgili yasal düzenlemelerle tanılacak hakların doğru uygulanması güvence altına alınmalı ve hak ihlallerine karşı caydırıcı müeyyideler konmalıdır.

Eşit haklardan anladığımız;

- Devlet bütçesinden inanç hizmetleri için ayrılacak kaynakların, tüm inanç gruplarına adaletle paylaştırılması

- İnanç gruplarının ihtiyaç duyduğu hizmetlerini sürdürecek hizmet erbabını yetişeceği okullar açılması ve hizmet erbablarının sosyal güvenceye kavuşturulması

- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin zorunlu ders olmaktan çıkarılması ve tüm inançlara eşit mesafede eğitim vermesinin sağlanması

- Tüm ibadethanelerin eşit hukuki statüye kavuşturulmasıdır."

Bildiride ayrıca devletin iletişim imkanlarından tüm inançların adil bir şekilde yararlanması ve bağlamanın tüm okullarda müzik aleti olarak kabul edilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48